Zengin FETÖ’cüler bu yatta mı kaçtı?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle kapatılan Bank Asya’da 16 yıl görev yaptıktan sonra SPK Başkanlığı’na atanan Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında 30 Ağustos’ta savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılığın henüz bir süreç başlatmaması üzerine Çıray, bu kez yine avukatı Murat Ergün aracılığıyla Ünsal Ban, Tugay Kabasakaloğlu ve Zehra Taşkesenlioğlu hakkında yeni suç duyurusunda bulundu. Çıray, yaptığı ihbarın ardından konuyu Meclis gündemine getirdi.

“Zengin FETÖ’cüleri 4.5 MİLYON EURO YATLA İNGİLTERE’YE mi kaçırdı?”

Türk Hava Kurumu Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban hakkındaki iddialara yanıt vermek üzere Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi veren Çıray, Ünsal Ban ve eski eşinin geçmişte FETÖ soruşturması geçirdiğini hatırlattı. KHK ile ihraç edildi, Ünsal Ban hakkında takipsizlik kararı verildi.

chiray, “Ünsal Ban ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Almanya’da 4.5 milyon Euro’ya ultra lüks yat satın aldı, Malta bayraklı olduğu belirtilen söz konusu yat Yunan adalarında bekletildi ve 15 Temmuz’dan sonra zengin FETÖ’cüler tutuklandı. Bu yat ile Türkiye’den İngiltere’ye transfer oldu. Türkiye’ye kaçtığı iddiaları doğruysa, her muhalefet partisini FETÖ ile suçlayan AKP hükümeti de skandal olmakla birlikte piyasaya da çıkacak demektir.” söz konusu.

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAKIMIZI NEDEN REDDEDİYORLAR”

Aytun Çıray şöyle devam etti:

“Gerçeğin er ya da geç ortaya çıkma alışkanlığı vardır. Her fırsatta Millet İttifakı’nı FETÖ’cülükle suçlayarak ittifakı bozmaya çalışan Sayın Erdoğan’ın ve Halk İttifakı’nın muhalefetin ‘FETÖ’nün Siyasi Bacağı Soruşturulsun’ önerilerini neden her seferinde reddettiğini bir kez daha görüyoruz. Yargıya her konuda müdahale eden AKP hükümeti FETÖ ile mücadelede samimi ise Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Ünsal Ban hakkındaki suç duyurularımı yargının işleme almasının önünü açsın.”

“KISACA ÜNSAL BAN’IN İŞLEMEDIĞI BİR SUÇ VAR MIDIR?”

Ünsal Ban hakkındaki iddiaların yargının devreye girmesini gerektirecek kadar güçlü ve ciddi olduğunu belirten Çıray, bu iddiaları Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a da sordu.

Çıray’ın soruları şöyle:

1- Ünsal Ban hakkında THK Üniversitesi rektörü olmadan önce açılmış herhangi bir dava, soruşturma ve soruşturma var mı? Eğer öyleyse, onlar nelerdir? Ünsal Ban, THK Üniversitesi Rektörü iken FETÖ’nün yayın organı olan Samanyolu TV’de program yaptı mı? Daily News’de herhangi bir makale yazdı mı?

2- Ünsal Ban’ın THK Üniversitesi’ne ait taşınmazları hukuka aykırı olarak satarak kuruma 300 milyon TL zarara yol açtığı iddialarına ilişkin soruşturma dosyasının akıbeti nedir? Ünsal Ban, Afrika’daki FETÖ okullarından öğrencileri THK Üniversitesi’ne getirip eğitimlerine yardımcı oldu mu? Bu öğrenciler üniversiteye hangi koşullarda girdi? Buradan kaç kişi pilot olarak yetiştirilip ülkelerine gönderildi?

3- AKP Mengen İlçe Başkan Yardımcısı işadamı emlak müteahhidi Tugay Kabasakaloğlu ile Ünsal Ban’ın ilişkisi nedir? Ünsal Ban’ın Mengen’deki çiftliğinin satın alınmasında bu kişi nasıl bir rol oynadı? Buna karşılık Kabasakaloğlu, THK Üniversitesi’nden yasadışı bir diploma mıydı? Bu kişiye öğretim görevlisi unvanı verildi ve ardından aynı üniversiteden maaş mı verildi?

4- Bolu Mengen’de 200 dönüm arazi üzerine inşa edilen otel, restoran, çiftlik, alışveriş merkezi, sinema salonu, organik çiftlik vs.’nin bugünkü değeri 200 milyon lira. İddiaya göre burası Ünsal Ban’ın şoförü ve Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun danışmanı olan bir isme ait. Bu kişinin üzerine inşa edilen 200 milyon liralık dev işletmenin parası kim tarafından ödendi?

5- Erzurum’dan buraya getirilen hayvanlar, atlar ve eşekler dışında Erzurum’dan buraya bir çoban mı getirildi? Bu çobanın arazisi sonradan mı satın alındı? Bu çoban daha sonra bir trafik kazasında mı öldü? Çobanın taşınmazı çobanın annesine mi miras kalır? Daha sonra bu gayrimenkulleri geri almak için ne yapıldı?

6- Ankara’daki Vivaldi Ce Gold Otel kime satıldı? Satıldıktan sonra adı Blueline olan bu oteli kim satın aldı? Ünsal Ban’ın çocukları devraldı mı? Bunun için ne kadar ödendi? Ödeme hangi kanaldan yapıldı?

7- Ünsal Ban Malta’da şirket kurdu mu? Ünsal Ban ve Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Almanya’dan 4.5 milyon Euro’ya ultra lüks yat mı aldı? Bu yata neden Malta Bayrağı koymuşlar? Malta, Valletta Marina’da kayıtlı mı? Bu yat neden o zaman Yunan adalarındaki marinalarda tutuldu? Bu yatın Türkiye ile Yunan Adaları arasında kaç sefer yaptığı ve bu seferleri kimlerin yaptığı biliniyor mu? İngiltere’ye kaçan zengin FETÖ’cüler bu yatta Türkiye’den mi kaçırıldı?

8- Ünsal Ban diplomatik pasaportuyla İngiltere’ye kaç kez gitti? Avrupa ve İngiltere’de para kasası olduğu iddia edilen isimlerle FETÖ’nün ne gibi bağlantıları var? Bu isimlerle İngiltere’de ne kadar gayrimenkul aldı?

9- Ünsal Ban’ın da İngiltere’de iki şirketi olduğu iddia ediliyor. Bu şirketler, Batı Londra’nın Chiswick bölgesinde yer almaktadır. Bu bölge İngiltere’ye kaçan FETÖ’cülerin tercih ettiği bir bölge. Ünsal Ban’ın bu şirketlerden biri olan ortağı Halil Gökhan Özkal, Matrix Bilgi Dağıtım A.Ş.’de de yönetim kurulu üyesidir. Türkiye’de. Borsa spekülasyonlarındaki tartışmalarda bu şirketin adının geçmesi tesadüf mü?

10- Ünsal Ban, eski eşi ve çocukları hakkında bankalardaki hesap bilgileri araştırıldı mı? Aynı adla satın alınan arsalar var mı? Muğla, Marmaris’te üzerlerinde arazi var mı?

Leave a Comment