Yusuf Demir’in kimliği ortaya çıktı! Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı iptal edildi

Yusuf Demir'in kimliği ortaya çıktı!  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı iptal edildi

Galatasaray tarafı, Rapid Wien’den 6 milyon euro bonservis bedeliyle transfer ettiği Türk-Avusturyalı oyuncunun iç sahada oynaması gerektiğini savunurken, Başkan Dursun Özbek, Yusuf Demir’in durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, genç oyuncunun Türkiye statüsünde oynaması için federasyon ile temas halinde olduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yusuf Demir ile temaslarımız devam ediyor. Önemli bir oyuncu. Türk sporuna ve futboluna önemli hizmetler verecek. Çok genç. Bu genç yaşta başarılı performanslar sergiledi. Türk Milli Takımı’nın Yusuf’u kazanması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda temaslarımız var. TFF’de de çabamız, temamız Yusuf Demir’i Türk Milli Takımı’na kazandırmak ve performansıyla başarıyı getirmek olacak.”

YUSUF DEMİR’İN ESKİ KİMLİĞİ KİMLİĞİ AÇIKLANDI


Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynanıp oynanmayacağı tartışmaları sürerken, oyuncunun Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ortaya çıktı.

AVUSTURYA SEÇİMİNDEN SONRA İPTAL EDİLDİ

Yusuf Demir’in Avusturya Milli Takımı’nı seçip Avusturya vatandaşı olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı ve kimlik kartı iptal edildi.

İşte Yusuf Demir’in Avusturya’yı seçtikten sonra iptal edilen kimlik kartı…

AVUSTURYA İLE 4 MAÇ, MİLLİ TAKIM KAPILARI KAPATILDI

19 yaşındaki Yusuf Demir, Avusturya Milli Takımı’nda şu ana kadar 4 maçta forma giydi. Bu nedenle yetenekli oyuncu Türk milli takımında forma giyemeyecek.

FIFA KURALINDA NE DİYOR?

FIFA’nın ilgili kuralına göre; Herhangi bir milli takımda 3’ten fazla maç oynayan bir oyuncu, bir daha başka bir milli takımda oynayamaz.

Bir önceki antrenmanda bir futbolcunun oynadığı milli takımı değiştirebilmesi için ilk kez giydiği takımla sadece hazırlık maçı oynaması gerekiyordu.

TFF DURUMU NE DİYOR?

Yusuf Demir, 2015-16 sezonundan sonra Milli Takım’ı seçtiği için yabancı statüsünde oynayacak. O dönemden önce milli takımı seçen diğer gurbetçi futbolcular Türk pasaportları sayesinde Süper Lig’de yerli kategoride yer aldı.

TFF’nin bu sezon yürürlüğe koyduğu kurala göre; Takımlar, 21 yaş ve altı üç genç oyuncu, 14’ün üzerinde yabancı oyuncu, belirli kriterleri karşılamaları halinde ekleyebilirler. Avusturya’nın alt yaş gruplarında düzenli olarak oynayan 19 yaşındaki Yusuf Demir, TFF’nin yabancı kuralına takılıp kalmayacak.

Kaynak: Hürriyet

Leave a Comment