Yusuf Demir’den TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet BüyükeksiGalatasaray’ın yeni transferi Yusuf DemirYabancı statüde oynama konusundaki tartışmalardan bahsetti. Büyükeksi, “Galatasaray, Yusuf Demir’i alırken bu talimatı biliyordu” söz konusu.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Yusuf Demir’in yerli olarak oynaması için federasyona girişimde bulunduklarını söyledi. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi genç oyuncunun durumunu anlattı.

Akşam gazetesine açıklama yapan Büyükekşi, “Biliyorsunuz ülkemizde bir talimat var. Bir Türk futbolcu başka bir ülkenin milli takımını seçerse Türk Milli Takımı’nda oynama şansı yok. Bunu biz yazmadık. 2015 yılında yapılmış bir talimattır.Bu oyuncu da Avusturya Milli Takımı ile son resmi maçını Ekim 2021’de oynamıştır.Bu nedenle Türk Milli Takımı’nda oynama şansı yoktur.Mevcut talimatlarımıza göre, Türk olarak oynayamaz.”

Mesut Özil örneği

Mesut Özil örneğini öne sürenlere yanıt veren Büyükekşi, şunları söyledi: “Mesut Özil örneği yanlış. Çünkü Mesut 2015’ten önce Alman Milli Takımını seçmişti. Bu talimat 2015’te verilmiş bir talimattır. Galatasaray bu futbolcuyu transfer ederken bu talimata sahipti. Galatasaray Yusuf Demir’i alırken bu talimatı biliyordu. Galatasaray Yusuf” Demir’i transfer ettikten sonra böyle bir talimat vermedik. 7 yıl önce yayınlandı. Bu konudaki mevcut uygulama budur. İleride talimatta değişiklik olursa durum değerlendirilir. Şu anda böyle bir durum yok” dedi. dedi.

Dursun Özbek ne dedi?

Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynamak için temaslarını sürdürdüğünü ve genç futbolcunun milli takıma alınması gerektiğini vurgulayan Özbek, şunları kaydetti: “Elbette Yusuf Demir ile ilgili temaslarımız devam ediyor. O önemli bir oyuncu. Türk sporuna önemli hizmetler sunacağını düşündüğümüz bir kardeşimiz çok genç. Bu genç yaşta çok başarılı hamleler ve başarılı performanslar sergiledi. Özellikle Türk milli takımının Yusuf’u kazanması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda temaslarımız var. Federasyonumuzun buna olumlu bakacağını düşünüyorum. Sonuçta irtibatımız, çabamız Yusuf Demir’i Türk milli takımına, milli takıma gösterdiği performansla başarı getirmek olacaktır.” Konuşmuştu.

19 yaşındaki Yusuf Demir, Avusturya Milli Takımı’nda şu ana kadar 4 maçta forma giydi.

Hakem yorumu

“Yapay zekanın yaptığı hakem atamalarından memnun musunuz?” Başkan Mehmet Büyükekşi’nin sorusuna, “Yeni bir uygulama yapıyoruz. İyinin düşmanı mükemmel. Hep daha mükemmeli arıyoruz. Şu an geliştirme aşamasında. Umarım her geçen gün daha iyiye gider” cevabını verdi.

TIKLAYIN – Spor avukatı Dr. Önder Ege değerlendirdi; Yusuf Demir yerli olarak oynayabilir mi?

Leave a Comment