Yunan basını yazdı… İşte Miçotakis’in Türkiye planı

Oluşturma Tarihi: 19 Eylül 2022 11:59

Ankara-Atina hattında bir süredir Yunan cephesinden gelen açıklamalarla tansiyon yükseliyor. Dünya New York’taki BM Zirvesi için geri sayım sürerken, Yunan basınından dikkat çekici bir haber geldi. Komşu basın Miçotakis’in Türkiye planını duyurdu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye, komşu Yunanistan’da bir kez daha gündemde. Dünyanın gözü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapan New York’a çevrilirken, komşu basın bir kez daha sayfalarını Türkiye ile ilgili iddialara ayırdı.

CNN Yunanistan, Cumhurbaşkanı Kyriakos Mitsotakis’in ‘Türkiye planını’ skandal bir manşetle okuyucularına duyurdu.

Türkiye’nin girişimlerini ‘Türk provokasyonu’ olarak nitelendiren haber portalı, ‘Atina komşusuyla ilişkilerinde yeni krizle başa çıkmak için iki yönlü bir yaklaşım benimsedi’ iddiasında bulundu.

Haberde Atina’nın New York’ta izleyeceği taktik şu ifadelerle okuyucuya aktarıldı;

‘Yunan hükümeti bugün New York’ta Türk provokasyonu hakkında bir bilgilendirme kampanyası başlatırken, Miçotakis ve Dendias, sürekli yükselen Türk söylemine diplomatik bir yanıt vermeye hazırlanıyor.’

class=”medyanet-inline-adv”>

CNN Yunanistan, Miçotakis’in ‘bir yandan Türk siyasetçilerin savaş çığlıklarını ve anekdot niteliğindeki açıklamalarını cevapsız bırakmadığını, diğer yandan konuyu her fırsatta uluslararası arenaya taşıdığını’ yazdı.

Miçotakis’in bu yöntemi Macron ile yaptığı görüşmeyle başlattığının altını çizen haber, “Elde edilen bilgilere göre başbakan, Yunanistan’ın güvenilir bir müttefik ve ortak olarak rolüne odaklanacak, aynı zamanda istikrarın direği olacak. bölge.”

Haberde, Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından genel kurula hitap edeceği ve bunun Yunanistan Başbakanı’na cevap hakkı vereceğinin altı çizildi.

KRİZ MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMALARIYLA BAŞLADI

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD’de yaptığı açıklamanın ardından Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler gerildi.

Miçotakis, adını vermeden Türkiye’ye atıfta bulunarak, ‘Yunanistan komşularına dostluk eli uzatıyor. Ancak egemenliğimizin, egemenlik haklarımızın ihlallerine ve derhal sona ermesi gereken Yunan adaları üzerindeki uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. “Sizden Kongre üyelerinden, bölgedeki silah satışlarıyla ilgili kararlar alırken NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.”

Miçotakis, bu sözlerle dolaylı olarak F-16 uçaklarının Türkiye’ye satışına onay verilmemesini talep etti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yunanistan Başbakanı, ‘Helenizm’in 48 yıldır çok çektiği ve hala iyileşmediği bir yarayı siz Kongre üyelerinden unutmamanızı rica ediyorum. Kıbrıs’a yapılan saldırıyı ve adanın şiddetle bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti kimse asla kabul etmez’ sözleri ayakta alkışlandı.

‘GERİLİM DÖNEMİNDE YAŞIYORUZ’

Miçotakis, Avrupa Halk Partisi’nin 27. Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye karşıtı açıklamalar yaptı.

Yunan basınına göre Miçotakis, Türkiye’ye atıfta bulunurken, “Bir gerilim döneminde yaşıyoruz, tarihte revizyonizmin yeni bir versiyonunu, kaybedilen imparatorluklarla ilgili fantezileri ve uluslararası hukuka uygun olmayan güç gösterilerini tolere edemeyiz” dedi. . Egemenlik haklarımızın ihlaline rıza göstermeyeceğiz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“Şu anda NATO’nun güneydoğu kanadında ihtiyacımız olan son şey gerilimdir. Rusya’da birileri böyle bir şeye çok sevinir” dedi.

Leave a Comment