Yükseliş trendi kırılmadı, banka hisseleri hala ucuz haber

Banka hisselerindeki sert fiyat hareketleri son dönemde borsaya damgasını vurdu. Yıllardır defter değerinin altında işlem gören banka hisseleri, bir anda borsanın en karlı hissesi haline geldi. Kontrat piyasasında yabancı yerli kumar aniden tersine döndüğünde, banka hisselerinde keskin düşüşler oldu. Yorumcular, ‘yatırımcılar banka hisselerini bırakıp sanayi hisselerine yöneliyor’ görüşünü öne sürmeye başladılar. Borsanın uzmanlarından Zeynel Balcı, Hürriyet’teki köşe yazısında şu anda böyle bir tablonun olmadığını yazdı:

“Fiyat artışı gibi bilanço değerleme kriterlerine bakıldığında bazı bankaların hala pahalı olduğu söylenemez (tavsiye edilmez). BİST100 Endeksi fiyat-kazanç oranı 6,3 iken, önde gelen bazı bankalar 2-2,5 fiyat-kazanç oranı ile işlem görüyor. Öte yandan teknik açıdan bakıldığında geçen hafta yaşanan keskin gerilemeye rağmen banka hisselerinin prim görünümünü koruduğu söylenebilir. Balcı’nın teknik öngörüleri şöyle: “Borsadaki sert çıkışın ardından kar satışlarıyla sert bir gerileme yaşandı. Gelen tepki alımları ise henüz güç kazanmış görünmüyor. İlk destekler 3.270-3.200 olarak görülüyor. Bu seviyeler kısa vadede önemlidir. 3.200 seviyesinin altında kalınması durumunda 3.000-2.900 sonraki destek puanı. Reaksiyon satın almada ilk direnç 3.500 seviyesinde. Reaksiyon çıktısının devamı için bu seviyenin üzerinde kalmak gerekecektir. Bu durumda 3.600-3.700 ve 4.000 sonraki direnç seviyeleri olacak. Satış baskısı altında olan endekste destek noktalarında tepki alımları görülebiliyor. Ancak direnç seviyelerinde satış yapma olasılığı yüksek.”

BORSADA YÜKSELEN TREND DEVAM EDİYOR

Önümüzdeki hafta piyasaların en önemli gündem maddesi ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı olacak. Türkiye dahil birçok ülkede faiz kararını açıklayacak. Türkiye’de faiz oranlarının sabit kalması beklenirken, ABD’deki son enflasyon rakamlarının ardından faiz artırımının 75 hatta 100 baz puana ulaşması bekleniyor. 21 Eylül’de gerçekleşecek Fed faiz toplantısı tüm dünya piyasaları tarafından yakından takip edilecek.

Bu süreçte sert dalgalanmalara sahne olan BİST 100 Endeksi’nin bu hafta da benzer hareketler yaşaması beklenmiyor. Ufuk Korcan, 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan yükseliş trendinin dünyanın kendi köşesinde de devam ettiğine dikkat çekiyor ve tahminlerini şöyle sıralıyor: “Bu hafta için bu trendin destek noktası 3 bin 311 puan seviyesine denk geliyor. Bu trendin destek noktasına ulaşılmadığı sürece endekste kısa vadeli trendin yukarı yönlü olduğu söylenebilir. Altın hacminin fazla olması durumunda 2 bin 890 – 2 bin 900 bandına doğru gerileme riski olabilir. Yukarı hareketin devam etmesi durumunda kademeli de olsa 3 bin 800 puanlık seviye hedeflenebilir. Böyle bir senaryoda 3.570 puan seviyesi de ara direnç noktası olarak çalışacak.”

Borsaların yeni gündemi: Faiz

Borsada yükseliş devam ediyor


Sayfadaki bilgiler tavsiye niteliğinde değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Leave a Comment