Yükselen tahvil faizleri küresel piyasaların gündeminde

Fed’in faiz kararı öncesi piyasalarda yaşanan tedirginlik tahvil getirilerinde kendini hissettirmeye devam ederken, hisse senedi endekslerindeki toparlanma çabası etkili.

Wall Street Hisseleri, teknoloji hisse senetlerinin desteğiyle Pazartesi gününü yüksek kapattı. S&P 500 yüzde 0.7 ve Nasdaq 100 yüzde 0.77 yükseldi. ABD borsaları yeni işlem gününde vadeli işlemlerde yükselmeye devam ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, 6 işlem gününde ilk kez yükseldi. Hong Kong hisseleri, Kovid’in seyahat kısıtlamalarının gevşetileceği haberleriyle yüzde 1’den fazla yükseldi. Pazartesi günü kapalı olan Japon Nikkei 225 endeksi de yükselişte.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.307’de yatay seyrediyor.

ABD faizleri Fed’in önünde yükseldi

ABD Merkez Bankası’nın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarını 75, hatta belki 100 baz puan artırması beklenirken, ABD’de faiz oranlarına en duyarlı olan 2 yıllık tahvil getirisine ulaştı. Yüzde 4, 2007’den bu yana en yüksek seviye. yaklaşıyor.

Pazartesi günü bir noktada yüzde 3,97’ye yaklaşan 2 yıllık tahvil getirisi, Pazartesi gününden itibaren art arda 8 işlem gününe yükseldi. Yılın başından bu yana yükselişi, 1994’ten bu yana en büyük yıllık artış olan 3,2 puana ulaştı.

Nomura Inc. Stratejist Andrew Ticehurst, “Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için ödemeleri gereken bedel buysa bir durgunluğu tolere etmeye hazır olduğuna dair açık işaretler görüyoruz ve bu küresel olarak daha yüksek kısa vadeli getiriler anlamına geliyor” dedi.

Nomura, Bloomberg anketinde Fed’den 100 baz puanlık faiz artışı bekleyen iki kurumdan biri. Ticehurst, böyle bir hareketin ABD 2 yıllık tahvil getirisini kısa vadede yüzde 4’ün üzerine çıkaracağını düşünüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün 2011’den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 3,5’e yükselirken, 5 yıllık enflasyon korumalı tahvil faizi yüzde 1,26 ile 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede artan borçlanma maliyetleri de yatırım yapılabilir tahvil ihraçlarını etkiliyor.

Pazartesi günü tahvil ihraç etmeyi planlayan 4 şirket kararlarını askıya aldı.

Toplamda bu hafta için planlanan 15-20 milyar dolarlık yeni şirket tahvili satışının piyasa koşulları nedeniyle ertelenebileceği, bugün ve Perşembe günü sınırlı ihraç yapılabileceği belirtildi.

Leave a Comment