Yerli elektrikli ticari AOS BIG.e özellikleri!

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu veya bilindiği gibi Togg’un 5 ortağı vardır. Bunlar Anadolu Grubu (yüzde 23), BMC (yüzde 23), Turkcell (yüzde 23), Zorlu Holding (yüzde 23) ve TOBB (yüzde 8). Anadolu Grubu bugün AOS markasıyla geliştirdiği yeni elektrikli ticari BIG.e modelini Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Taşımacılık Fuarı’nda tanıttı. İşte AOS BIG.e özellikleri…

Yerli elektrikli ticari AOS BIG.e özellikleri!

Anadolu Grubu’nun yeni otomobil markası AOS’un geliştirdiği yerli elektrikli ticari BIG.e modeli, şehir içi ulaşım pazarını hedefliyor. Ayrıca Avrupa’da katıldığı IAA Taşımacılık Fuarı ile asıl amacının ihracat olduğunu görüyoruz. Tabii bu Türkiye sokaklarında yeni araçlar görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

AOS BIG.e özellikleri

AOS BIG.e özellikleri seçilen pakete göre değişecektir. Menzil tarafında ise 80 km ve 150 km olmak üzere 2 seçenek bulunuyor. Bu araçların azami hızları sırasıyla 60 km/s ve 80 km/s olacak.

Togg ve Etiya'dan milli araca yapay zeka desteği!

Togg ve Etiya’dan milli araca yapay zeka desteği!

Türkiye’nin global teknoloji markası Togg, yazılım şirketi Etiya ile stratejik iş ortaklığına imza attı. Detaylar burada…

Aracın taşıma kapasitesine baktığımızda ise arkadaki 4 metreküplük alanın 1 ton yani 1.000 kg’a kadar yük alabildiği belirtiliyor. Bu sayede özellikle yüksek menzilli model seçildiğinde birçok şehir içi ulaşım görevini tek başına üstlenebileceğini anlıyoruz.

Üstelik tamamen elektrikli olduğu için işletme maliyeti çok düşük olacaktır. Bir diğer artısı ise şarj etmek için bir istasyona ihtiyaç duymamasıdır. İşyerindeki herhangi bir prize takarak 80 km menzilli modeli 3 saatte, 150 km menzilli modeli 5 saatte tam şarj edebilirsiniz.

AOS BIG.e özellikleri

BIG.e modelinin 2024 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor. Kargo, paket servis ve dağıtım hizmetleri sunan birçok firmanın şimdiden aday olduğu belirtiliyor. Çünkü içten yanmalı araçlara göre sağladığı yakıt avantajı bile tercih listesine adını yazdırmasını sağlıyor.

AOS BIG.e özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Leave a Comment