Yeni turistik tren seferleri geliyor (Turistik Doğu Ekspresi’nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, ulaşım alanında karayolu ve havalimanı projelerine önemli yatırımlar yapan Türkiye, önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık verecek. Özellikle vatandaşlar tarafından yoğun talep gören hızlı trenlere yenileri eklenecek, konvansiyonel ve turistik hatlar yolcu ve yük taşımaya devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşlardan gelen talebin ardından hızlı tren seferlerinin sayısının arttığını ve 31 bin 651 günlük yolcu ile tüm zamanların rekorunun kırıldığını duyurdu. 2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberine göre Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı, Ankara-Sivas ve Ankara-Afyonkarahisar-İzmir hızlı tren hatları, Bandırma -Bursa-Yenişehir ulaşım alanında. -Osmaneli, Halkalı-Kapıkule demiryolu projeleri ve ikinci hat inşaatlarına öncelik verilecektir.

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği turistik tren hatlarına yenileri eklenecek.

Demiryolu turizmi, yüzlerce turiste gece yolculuklarında uyku vagonları ile seyahat etme, gündüz ise belirlenen turistik yerleri ziyaret etme, yemek, eğlence ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılama imkânı sağlamaktadır.

Çeşitli kültürleri ve coğrafyaları görme imkanı sağlayan turizm amaçlı uzun yol demiryolu ile seyahat birçok ülkede düzenlenirken, İsviçre, Avustralya, Fransa ve Rusya, trenlerin sunduğu hizmetler ve cazip güzergahlar açısından öne çıkıyor. Rusya’da Trans-Sibirya Demiryolu, Avustralya’da Ghan Express, Hindistan’da Darjeeling Himalaya Demiryolu ve İstanbul’a kadar uzanan Venedik Simplon-Orient-Express turizm amaçlı seyahat imkanı sağlayan önemli rotalar arasında yer alıyor.


Yeni turistik tren seferleri geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 1

ARTAN TALEP YENİ PLANLARLA BİRLİKTE BULUŞTU

Türkiye’de Turistik Doğu Ekspresi tarafından işletilen Ankara-Kars Demiryolu güzergahı, seyahat yazarları tarafından dünyada trenle seyahat edilen ilk 4 tren güzergahı arasında yer almaktadır. İlk seferini 15 Mayıs 1949’da yapan Doğu Ekspresi, her gün Ankara-Kars hattında sefer yapıyor.

Böylece Bakanlık tarafından ilk kez trenle seyahat, bir yerden bir yere gitmenin yanı sıra seyahat etmek ve farklı yerleri görmek, farklı coğrafyaları ve kültürleri tanımak için tasarlandı. Mevcut Doğu Ekspresi’ne yönelik talep artışının mevcut kapasite ile karşılanamaması üzerine Ankara-Kars arasında sadece turizm amaçlı yeni bir tren işletilmeye başlandı. Doğu Ekspresi ile Ankara-Kars güzergahında seyahat eden yolcular, yolculuk anılarını fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştirirken, vatandaşların Doğu Ekspresi ve diğer konvansiyonel trenler başta olmak üzere merak ve taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

Ankara’dan kalkan Turistik Doğu Ekspresi, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek yaklaşık 31 saatte Kars’a varıyor ve 1300 kilometre yol kat ediyor.

Turistik Şark Ekspresi ile adım adım değişen coğrafyayı gözlemlemek, kanyon ve köylerden geçmek, tarihi yerleri ve eşsiz manzaraları izleyerek Anadolu’nun güzelliklerini keşfetmek farklı bir deneyim olarak yolcuların hafızalarına işleniyor.

Turistik Doğu Ekspresi 2021/2022 kış sezonunda Ankara-Kars ve Kars-Ankara hatlarında 31 sefer olmak üzere toplam 62 sefer gerçekleştirildi. Geçen yıl Doğu Ekspresi ile 11.500, Turistik Doğu Ekspresi ile 1411 yolcu seyahat etti.


Yeni turistik tren seferleri geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 2

YENİ DÖNEM SERGİLERİ 12 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Turistik Doğu Ekspresi’nin yeni dönem seyahat takvimi de hazırlandı. 12 Aralık 2022-20 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Ankara’dan, 14 Aralık 2022-22 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Kars’tan seferler yapılacak. Tren Pazartesi, Çarşamba, Cuma Ankara’dan, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri ise Kars’tan hareket edecek.

Ekspres Ankara-Kars istikametinde Erzincan ve Erzurum’da, Kars-Ankara istikametinde ise İliç, Divriği ve Sivas’ta duracak. Trendeki vagonlar toplu grup ulaşımı ve turların sağlanması için acentelere dağıtılırken, trende seyahat edecek bireysel yolcular için tek yataklı vagon ayrıldı. Bilet satışları, seyahat tarihinden 30 gün önce bilet satış sistemi üzerinden yapılacaktır.

TURİST DOĞU EXPRESİ’NDE YABANCI TURİSTLERİN DİKKATİNE

Turistik Doğu Ekspresi tarafından işletilen Ankara-Kars Demiryolu güzergahı, doğal güzellikleri, tarihi dokusu, tarihi hazineleri ve güzergah üzerindeki illerin kültürel özellikleri ile yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Basın aracılığıyla yapılan tanıtım yayınlarının ve seyahat eden yolcuların deneyimlerinin paylaşılmasının da etkisiyle yabancı turistler hemen her trende kendilerine yer buluyor.

Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat eden 1411 kişiden 42’si yabancıyken, bu yıl seyahat eden 10.564 kişiden 528’i yabancı turist oldu.


Yeni turistik tren seferleri geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 3

YENİ TURİSTİK GÜZERGAHLAR

Karaman-Konya-Ankara-İstanbul hattında işletilen yüksek hızlı trenler de geçtikleri şehirler arasında önemli bir turizm hareketliliği yarattı. YHT’ler günlük 200-300 kilometre mesafelere seyahat etmeyi mümkün kılmakta ve böylece kültür turizmine katkıda bulunmaktadır.

Doğu ve Turistik Doğu otoyollarının ülke içinde ve dışında yoğun ilgi görmesi, geçtiği güzergahtaki turizm hareketliliği ve ekonomik getirileri turizm potansiyeli olan diğer güzergahlarda da benzer trenlerin işletilmesine örnek teşkil etmektedir.

Bakanlık, Turistik Doğu Ekspresi dışında yeni turistik tren güzergahları oluşturmak için çalışıyor. Kurumsal imkanlar, yolcu potansiyeli, talepler gibi kriterler dikkate alınarak hazırlıklar yapılır.

Leave a Comment