Yeni rekor beklentisi altında! Fed kararı öncesi İslam Memiş, ‘elinize alın’ diyerek kritik tarihi verdi

Küresel piyasalar Rusya-Ukrayna savaşı, gıda, petrol ve enerji kriziyle sarsılırken, yatırımcılar güvenli liman altını yakından takip ediyor. Ons tarafında ise Fed’in Eylül ayı faiz kararı öncesinde ons altın fiyatları 2 yılın önemli destek seviyesi olan 1.680 dolar bandının altında seyretti. Altın gram fiyatı 971 TL’yi gördü. 20 Eylül 2022’de ons altın 1.664,69 seviyelerinde yön çizdi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) rekor faiz artırımı ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamaları, büyük merkez bankalarında agresif sıkılaştırmanın devam edeceği beklentisini güçlendirdi. Piyasalar, Fed’in bu ayki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan daha artırmasını bekliyor. Piyasalar, Fed’in faiz kararı öncesi altındaki son gelişmeleri takip ediyor.

YENİ FİYAT ARALIĞI

Son günlerde düşen altınla ilgili vatandaşlar, ‘altın düşecek mi? Yükselecek mi?’ sorusunun cevabını aradı. TGRT Haber’de piyasalara ilişkin yorum yapan finans analisti İslam Memiş, “Fed altın sınırında çökecek” uyarısında bulundu.

Düşen altınla ilgili yorum yapan İslam Memiş, şunları kaydetti: “Sınırda bekliyoruz. 1.650 dolar seviyelerine kadar düşen altının ons fiyatında 1.670 dolar seviyelerini görüyoruz. Yatay görünüyor. Bir ons altında bu hafta için bant boşluğu 1,650-1,700 dolar. Fed’in faiz kararı yükselişte. Burada faiz miktarı ve açıklamalar altının ons fiyatında yönlü bir kırılma yapacaktır. Yukarı veya aşağı olacak. Altının ons fiyatı ya 1.705 doları görecek ya da 1.615 dolar seviyesine düşecek. Bunu yarın gece göreceğiz. Faizin 50 mi, 75 mi, yoksa 100 baz puan mı artacağı belli değil.” bir açıklama yapmıştı.

REKOR ARTIŞ!

İslam Memiş’e göre Ekim, faiz kararı sonrası dönemde kritik ay. İslam, Memiş vatandaşlarına altınları bekleyip bozmamalarını tavsiye etti.

FED faiz toplantısının sonucu 75 olarak düşünülürken 100 puanlık artış ön plana çıkmaya başladı ancak bunun sonucunda tüm piyasalarda düşüş yaşandı. Memiş, altının özellikle büyük bir yükseliş yaşamasını beklediğinin de altını çizdi. Memiş’e göre merkez bankaları Ekim ayı itibarıyla piyasadan çekilecek. Altında rekor artış olabilir.

Leave a Comment