Yeni araba almak isteyenler dikkat! Düşük ÖTV’de sadece iki araç kaldı: ÖTV indirimi bekleniyordu ama böyle giderse… – Finans haberlerinin doğru adresi

Yüksek döviz kurları, enflasyon ve krediye erişimdeki zorluklar otomobil fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Satışlardaki gözle görülür düşüş sektörde endişe yaratırken, ÖTV matrahları için düzenleme talep ediliyor. Bu noktada piyasada satılan sıfır otomobillerin neredeyse tamamının yüzde 80 ÖTV bölgesine geçtiği gözlemlendi. Yüzde 80’lik dilimin altına düşen az sayıdaki araç ise markaların en ucuz modellerinden en düşük donanıma sahip otomobillerden oluşuyor.

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre Fiat Egea, %80 ÖTV oranının altına düşen iki modelden biri oldu. Egea’nın sadece 1.4 benzinli ve manuel şanzımanlı versiyonu yüzde 70 ÖTV bölgesinde kalırken, aynı ÖTV oranına sahip bir diğer modelin Hyundai i10 olduğu anlaşılıyor. Egea gibi yerli üretim bir otomobil olan i10’un üst donanım paketi hariç tüm versiyonları yüzde 70 ÖTV ile fiyatlandırılıyor.

2

SON OCAK GÜNCELLEMESİ

ÖTV sisteminde son değişiklik Ocak ayında yapılmış ve dilim sayısı artırılmıştır. Bu kapsamda 353 bin TL ile 401 bin TL arasındaki otomobiller %70 ÖTV segmentine, 401 bin TL’den pahalı otomobiller ise %80 ÖTV segmentine giriyor. Türkiye’de otomobil fiyatlarının döviz kuru ve ÖTV sistemi ile belirlenmesi, döviz kurundaki her artışın doğrudan fiyatlara yansımasına neden oluyor. Dövizdeki artış sonucu artan fiyatlar ÖTV sistemindeki skalaları aştığında ve arabaları bir üst vergi dilimine çıkardığında, tüketiciye dövizdeki artıştan daha yüksek bir artış yansıtılıyor.

FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI

Cardata verilerine göre Ocak-Eylül 2022 döneminde sıfır km araç fiyatlarındaki artış yüzde 50’ye ulaştı. Bu noktada yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 60 ÖTV segmentinde araç yok. Türkiye’de satılan hemen hemen tüm otomobillerin yüzde 80 ve üzeri ÖTV ile fiyatlandırılması tüketicilerin gözünde haklı olarak ÖTV güncellemesi beklentisi yaratıyor.

ARAÇ FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Araç ihtiyacı olan binlerce kişi, aracı yatırım amacıyla satın alanlar nedeniyle ağustos ayına kadar bayilerde araç bulamayınca sıfır kilometreden pahalı ikinci el araç almak zorunda kaldı. Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre limiti yatırım amaçlı alımları engellese de yükselen fiyatlar nedeniyle aylarca bayilerde yeni araç bulamayanların işi bu sefer daha da zorlaştı. BDDK’nın araç alımlarında uyguladığı kredi limiti ve krediye erişimde yaşanan zorluklar otomobil alımını zorlaştıran diğer unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenler, tüketicinin ÖTV güncellemesi ile fiyatların düşeceğini ve otomobillere erişimin daha kolay olacağını beklemesine neden oluyor.

3

ÖTV’NİN BÜTÇEDEKİ PAYI ARTTI

Olası bir ÖTV indiriminin devlete maliyeti sorgulandı. Bütçe hedefleri incelendiğinde bu durumun zor olduğu belirtiliyor. Yılbaşında açıklanan bütçe hedefinde, sıfır araç satışı üzerinden alınan ÖTV’den beklenen gelir 72 milyar 449 milyon lira oldu. Yılın ilk 7 ayında bu hedefe ulaşılırken, Haziran ayında açıklanan ek bütçe hedefinde yıl sonuna kadar otomobil satışlarından alınan ÖTV’den 70 milyar 285 milyon TL ek gelir sağlanması öngörülmüştü. .

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre otomobillerden toplanan ÖTV’nin genel bütçedeki payı 2021 yılında yüzde 4,7 iken, bu oranın 2022 yılı sonunda yüzde 5,6’ya çıkması bekleniyor.

Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yatırım amaçlı yapılan satışların etkisiyle pazarın büyüdüğü ve Ağustos ayında toplam pazarın yaklaşık yüzde 20 oranında daraldığı dikkate alındığında, bütçedeki ÖTV gelir hedefinin ancak Türkiye’nin bütçesinden karşılanabileceği söylenebilir. yılın sonu.

4

ÖTV İNDİRİMİ ARAÇ FİYATLARINI AZALTIR MI?

Ancak uzun süredir beklenen ÖTV indiriminin devam eden tedarik sorunu nedeniyle bayilerde bulunamayan araçlara geleceği için satışları canlandırmada etkili olmayabileceği belirtiliyor.

ÖTV ARTIŞI TAVSİYE OLABİLİR

Sektörde uzun süredir yaşanan arz sıkıntısı nedeniyle olası bir ÖTV indiriminin kısa vadede piyasayı istenilen düzeyde genişletemeyeceğini ve dolayısıyla devletin bu duruma düşmeme ihtimalinin yüksek olduğu vurgulandı. ÖTV gelirini artırabilecek. Hatta mevcut durumda ÖTV’deki artışın gündeme bile gelebileceği belirtiliyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bu araçları görenler inanamıyor!  Eski arabalardan canavarlar yaratıyorlar: değerleri paha biçilemez...Bu araçları görenler inanamıyor! Eski arabalardan canavarlar yaratıyorlar: değerleri paha biçilemez…
Ucuz konuttan sonra herkesin gözü otomobilde!Ucuz konuttan sonra herkesin gözü otomobilde!
Altını çizerek açıkladı: 'Paradan çıkacaklar'Altını çizerek açıkladı: ‘Paradan çıkacaklar’

Leave a Comment