Yaz bitti, Türkiye soğuk havaların etkisinde! Hatta yılın ilk karının tarihi bile verildi

Eylül ayının son haftalarına girerken Meteoroloji’den serin hava uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre bugün itibarıyla azalacak olan sıcaklıklar adım adım sonbahar değerlerine ulaşacak. Geçtiğimiz hafta sonu 30 dereceyi geçen İstanbul’da hava sıcaklıkları, haftanın ilerleyen günlerinde yarı yarıya azalacak. Yerel duşlar hafta boyunca etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Parçalı, parçalı bulutlu ülkemizin kuzey ve iç kesimleri; (Karabük merkezi hariç) Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, kuzey İç Anadolu ve Orta Toros bölgeleri yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; diğer yerlerin hafif bulutlu ve açık olması bekleniyor.

Hafta sonu itibariyle hava sıcaklığı 15 derece düşeceği için vatandaşlar, “Peki yılın ilk karı ne zaman yağacak?” diye soruyor. sorusunu sormaya başladı. Meteorolog Kerem Ökten, Uludağ’a bu yıl ilk kez karın yağacağı tarihi verdi.

Ökten, “Uludağ’da perşembe akşamı kar yağışı bekleniyor. İlk kar geçen yıl 23 Eylül’de düştü. Bu yıl 22 Eylül’de yağacak. Kar, Perşembe, Cuma ve Cumartesi aralıklı olarak devam edecek. Gündüz sıcaklık 1°C olacağından, kar yağışı devam edecek. sıfırın üzerinde kar pullu olur.” dedi.

İllere göre hava durumu tahminlerini görüntülemek için tıklayın
Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com – Güncel

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Güncel Haberler

Leave a Comment