Yargıtay kararı ‘Günlük kiralama ticari kiralama sayılır’

class=”medyanet-inline-adv”>

Yargıtay, evi kiracı tarafından saatlik, günlük ve haftalık olarak alt kiralanan ev sahibinin davası hakkında bu kararı verdi. Yargıtay, dairenin eski haline getirilerek konut olarak kullanılmasını istedi. Günlük kiralamaya devam etmesi halinde alt kiralama yapan davalı kiracı tahliye edilecektir.

KİRACI GÜNLÜK KİRALAMA YAPILMIŞTIR

Mahkemeye başvuran bir ev sahibi, sitedeki dairesini kiralayan kiracının günlük, saatlik ve haftalık olarak ticari alt kiralamalar yapmasını bu nedenle “konutun rahatsız edici kullanımının önlenmesi” ve getirilmezse “geri alınması” talebinde bulundu. , davalının tahliyesine karar verilir. Yerel mahkeme ev sahibini haklı buldu ve davayı kabul etti. Mahkeme, kiracı tarafından dairenin ticari amaçla kullanımına son verilerek dairenin eski haline getirilmesine ve konut olarak kullanılmasına karar verdi. Davalı kiracının kısa süreliğine kiralamaya devam etmesi halinde konuttan tahliyesine karar verildi. Mahkeme sanıklara 15 gün süre verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Davalı kiracı bu kararı Yargıtay’a temyiz etti. Yargıtay da mahkeme kararını yerinde görmüş ve kararı onamıştır. Yargıtay’ın kararı örnek bir karardır. Bu kararla günlük, saatlik, haftalık kiralamalar “ticari kiralama” olarak kabul edildi. Yargıtay, konutların “ticari amaçlı” günlük, saatlik, haftalık, kısa vadeli alt kiralamalarına da kırmızı kart gösterdi. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

15 GÜN İÇİNDE TAHLİYE YOLU

“Dava, konut olan bağımsız bölümün ticari amaçlı kullanımının engellenmesi amacıyla hakimin müdahalesi hakkındadır. Dosyada yer alan maddelere göre, kararın dayandığı deliller ve hukuki mücbir sebepler, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesinde, konutun işyerine dönüştürülmesi veya ticari amaçla kullanılmasının şartları, belirlendi. Kullanım şeklinin değiştirildiği ve mahkemenin davanın yazıldığı şekliyle kabulüne ilişkin kararında herhangi bir yanlışlık bulunmadığı tespit edilerek yerinde görülmeyen itirazların reddine, usul ve esaslara uyulmasına karar verildi. yasal yargı.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Kat Mülkiyeti Hukuku uzmanı Avukat Mustafa Şeref Kısacık, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, kararın önemli bir örnek olduğunu belirterek, konutun rahatsız edici kullanımı nedeniyle alt kiralama yapan kiracılara 15 gün içinde tahliye yolunun açıldığını belirtti. konut.

Leave a Comment