Yaptırımların son halkası: Rus turistleri geri çeviriyorlar

Rusya’ya sınır komşusu olan beş Avrupa Birliği (AB) ülkesinden dördü, dün gece yarısından itibaren Rus turistleri geri çevirmeye başladı.

AB ülkelerine girişine izin verilmeyen Rus turistlere, ülkeleri Ukrayna ile savaş halindeyken seyahat etmemeleri söylendi.

Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya Rus turistlere yeni kısıtlamalar getirmeye başlarken, sınırlarını açık tutma kararı alan Finlandiya, konsolosluktan vize isteyen Rus vatandaşlarına verdiği randevu sayısını azalttı.

Bu kısıtlamalar, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana AB yaptırımlarının son halkası.

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettiği suçlamasını reddediyor ve savaşı “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor.

AB, Rusya’dan AB ülkelerine tüm uçuşları yasakladı, sadece demiryolu ve karayolu ağını açık bıraktı ve bu ay Schengen bölgesindeki Rus vatandaşlarına serbest dolaşım vizelerini kısıtladı.

Bugün Rus turistlere uygulanan seyahat kısıtlaması, kamyon şoförlerini, AB ülkelerinde daimi oturma izni olanları, ailelerini ziyaret edenleri ve AB’ye sığınma talebinde bulunan Rus muhalifleri kapsamıyor.

Yetkililer, her gün Estonya sınırını geçen yaklaşık 4 bin Rus vatandaşının yaklaşık onda birinin sınırı geçme hakkını kaybettiğini söyledi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics tweet attı: “Rus halkı, sınırı geçmeye çalışmayın, burada hoş karşılanmıyorsunuz – Ukrayna’ya karşı savaşı sonlandırmanız ve o güzel ülkeyi terk etmeniz gerekiyor!”

Leave a Comment