VİOP’ta güncellenen bankaların risk parametreleri

Takasbank, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Akbank, Garanti BBVA, Halkbank İş GYO, İş Bankası, Şekerbank, TSKB, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin dayanak varlıkları için işlem teminatı hesaplamalarında kullanılan risk parametrelerinin güncellendiğini duyurdu. piyasa koşullarını dikkate alarak.

Vadeli işlem piyasasında alınan yüksek kaldıraçlı pozisyonlar nedeniyle bir süredir yükselişte olan banka hisseleri, geçen haftaki teminat ifa yükümlülüğü nedeniyle son zamanların en zorlu satışlarıyla karşı karşıya kaldı.

Bazı analistler, aracı kurumların günlük teminat yükümlülüklerinin günlük 1,5 milyar lirayı aştığını belirtiyor. Analistler, marj limitlerindeki bu değişikliğin piyasadaki sıkışıklığa bir çözüm olabileceğini söyledi.

Takasbank’tan yapılan açıklamada, yeni risk parametrelerinin yarından itibaren gün içi risk hesaplama anından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Öte yandan, banka hisselerinin son zamanların en sert satışının ardından dün konuya yakın kaynaklar, aracı kurumlar ve Sermaye Piyasası Kurulu yetkililerinin katılımıyla geniş katılımlı bir değerlendirme toplantısı yapıldığı belirtildi.

SPK toplantıyı doğrularken başka ayrıntı vermedi.

Borsada oynaklık

Güne yükselişle başlayan ve yüzde 2’nin üzerinde prim yapan BİST-100, ardından gelen satışlarla geçmişe döndü. Aşağı yönlü hareketin kısa olduğu seansta endeks yeniden yükselmeye başladı. Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günün ilk yarısında %0,25 artarak 3.207 puana yükseldi. Tepki alımlarının devam etmesiyle bankacılık endeksi yüzde 3, BİST 100 ise yüzde 2 artarak 3.270 puana yükseldi.

Leave a Comment