Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın!

Cinsel ilişki hakkında bilinen tüm gerçekleri unutun. Seks konusu birçok kişi tarafından kabul edilse de sağlıklı bir cinsel yaşam için yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek her zaman çok önemlidir. Uzmanlar hala bu konuyu araştırıyor. Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişki sonrası dikkat etmeniz gereken 8 kural İşte seks sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar…

Cinsel ilişkiden sonra duş alın

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 1

Uzmanlar cinsel ilişkiden sonra duş almanızı tavsiye ediyor. Ancak kadınlar için tehlikeli olabilecek bir şey var. Asla jakuziye girmeyin veya sıcak duş almayın. Çünkü sıcak su cildinizin antimikrobiyal bariyerinin etkinliğini azaltabilir.

mutlaka tuvalete git

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 2

Özellikle kadınlar için cinsel ilişkiden hemen sonra mesaneyi boşaltmak çok önemlidir. Los Angeles’ta Kadın Doğum Uzmanı ve Jinekolog olarak çalışan Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, cinsel ilişki sonrası tuvalet kullanımının önemine vurgu yaparak, cinsel ilişkiye girmenin vajinadaki bakterilerin üriner sisteme ulaşmasını sağlamada etkili olabileceğine dikkat çekti. .

Genital bölgenize parfümlü ürünler kullanmayın

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 3

Genital bölge kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. pH’ına uygun olmayan herhangi bir ürünün florası bozulabilir. Kadınlar için güzel kokmak çok önemli bir konu ama bazen zararlı olabiliyor. Bu nedenle özellikle cinsel ilişkiden sonra kullanmaktan kaçınmalısınız. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, “Vücudunuzdaki normal ve faydalı bakterileri değiştirebilecekleri için çok fazla kimyasal içeren sabun ve türevlerini kullanmanızı önermiyoruz. İdeal olarak cinsel organlarınızı sadece ılık suyla yıkamalısınız. Jeller, kremler ve kayganlaştırıcılar hassas florayı bozabilir ve kötü bakterileri önleyebilir veya mantarların aşırı çoğalmasına neden olabilir.”

Duş yapma!

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 4

Uzmanlar, genellikle hamileliği veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemenin güvenli bir yolu olarak bilinen vajinal duşu pek düşünmüyorlar. Carolyn DeLucia, florayı bozan vajinal duş için, uzman Dr. Doğal bakteri floramızı temizleyerek, onu “herhangi bir bakteri veya mantara karşı savunmasız hale getiriyoruz” dedi.

İlişkiden sonra dar giysiler giymeyin

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 5

İlişkiden hemen sonra dar giysiler veya iç çamaşırı giymek iyi bir fikir olmayabilir. DeLucia, “Seks sonrası vücut sıvıları genellikle fazladır ve sürtünme bakterileri etrafa yayar, bu nedenle serbest drenaj ve havaya izin vermek iyi bir fikirdir. Bu şekilde vücudun kendini doğal olarak temizlemesine izin vermiş olursunuz” diyor.

Cinsel sağlık hakkında konuşmak için beklemeyin

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 6

Cinsel ilişkiden alınan haz kadar önemli bir konu daha vardır: Sağlık. Partnerinizle bu konuyu konuşmaktan çekinmeyin. Cinsel ilişkilerinizin daha sağlıklı olmasını sağlamak için mutlaka bir test yapın ve eşinizle paylaşın.

İlişkiden sonra partnerinize iyi bakın

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişkiden sonra bunu yapmayın! - Resim : 7

Seksten kısa bir süre sonra ayrılmanız gerekse bile, telefonunuzu hemen elinize almaktan veya televizyonun uzaktan kumandasına uzanmaktan kaçının. İlişkiden sonraki anlar, partnerinizle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. DeLucia, “Eşinizle birlikte olmak bağınızı güçlendirir. Seksten sonra salgıladığımız ‘oksijentos’ adı verilen hormonlardan biri de bağlanma hormonudur” diyor.

Atlanta Emory Üniversitesi’nde profesör. Larry Young, “Biriyle ilk kez yakın olduğunuzda, çok fazla dopamin ve oksitosin salgılarsınız” dedi ve “aşk hormonlarının” arkasındaki bilimi açıkladı.

Leave a Comment