Uzmanlar bilgisayar oyunlarında dolandırıcılığa dikkat çekti. Kimlik ve para çalındı

Uzmanlara göre, hassas veriler toplayan ve popüler oyunların bazılarını taklit ederek yayılan kötü amaçlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcı sayısı, 2021’in ilk yarısına göre yılın ilk yarısında yüzde 13 arttı.

İnternetten ücretsiz olarak indirilen yeni oyunlar genellikle kötü amaçlı yazılım içerir. Oyuncular (bilgisayarda oyun oynamayı kendine görev edinmiş oyuncular) oyun hesaplarını ve paralarını kaybetti.

Kaspersky uzmanları, oyunlar için mevcut risk durumunu değerlendirmek için PC ve mobil oyunlarla ilgili en popüler tehditleri analiz etti. 1 Temmuz 2021 ile 30 Haziran 2022 arasındaki dönemde Kaspersky güvenlik çözümleri, 28 oyun veya oyun serisini taklit eden yaklaşık 92.000 kötü amaçlı veya istenmeyen benzersiz dosyadan etkilenen 384.000’den fazla kullanıcı belirledi. Aynı dönemde Türkiye’de 7 bin 906 tekil kullanıcı 5 bin 492 kötü amaçlı ve istenmeyen dosyadan etkilendi.

Kaspersky araştırmacıları, istenmeyen programları ve reklam yazılımlarını yükleyebilen çok sayıda indiriciye ek olarak, klavyeye girilen herhangi bir veriyi izleyip ekran görüntülerini alabilen bir casus yazılım kategorisi olan Trojan Spy’ı da tespit etti.

Kullanıcılar, resmi siteler yerine üçüncü taraf web sayfalarından oyun indirmeye çalıştıklarında genellikle kötü amaçlı dosyalarla karşılaşırlar. Oyunseverler, birçok kötü amaçlı dosya nedeniyle cihazlarına erişildiğini ve oyun hesaplarının kayıt altına alındığını ve bilgilerinin, banka bilgilerinin ve hatta kripto cüzdan verilerinin çalındığını duyurdu.

Uzmanlar, geniş bir kitleye sahip olan saldırganların, oyuncuların sürekli radarında olan yeni çıkan oyunları taklit ederek tehditleri yaymaya çalıştığını duyurdu. Özellikle Roblox, FIFA veya Minecraft gibi iyi bilinen oyunlarda kötü amaçlı yazılımlar bulunur.

Saldırganlar, oyuncuların cihazlarından şifreler, kayıtlı banka kartı bilgileri, kripto para cüzdanları için kimlik bilgileri ve VPN hizmetleri gibi hassas verileri çalan şifre çalma yazılımı oluşturur.

Kaspersky uzmanları, oyunculara saldıran yeni bir kimlik avı planını ilk kez keşfetti. CS:GO, PUBG ve Warface için oyun içi mağazaların arayüzünü taklit eden dolandırıcılar, sahte sayfalar oluşturur ve potansiyel kurbanları çeşitli silah ve eserlerden oluşan iyi bir cephaneliği ücretsiz olarak sunmaları için kandırır.

Hediyeyi almak için oyuncuların Facebook veya Twitter gibi sosyal ağ hesapları için giriş bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Hesapları ele geçirdikten sonra, saldırganların kart detayları için kişisel mesajlarını aramaları veya kurbanın çeşitli arkadaşlarından para istemeleri, güvenlerini ve dikkatsizliklerini kötüye kullanmaları çok muhtemeldir.

“RESMİ MAĞAZALARDAN OYUN İNDİRMEK GÜVENLİ”

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Anton Ivanov, açıklama hakkında şunları söyledi:

“Pandemi sırasında oyun endüstrisi muazzam bir şekilde büyüdü ve oyuncu sayısı birkaç kat arttı. Siber suçlular bu eğilimi aktif olarak kullanıyor. Oyunculara saldırmak, kredi kartı verilerini çalmak ve daha sonra satılabilecek pahalı görünümler içerebilen oyun hesaplarını çalmak için giderek daha fazla yeni yöntem ve araç yaratıyorlar. Önümüzdeki yıl oyunculara yönelik, dünya çapında popülerlik kazanan espor saldırıları gibi yeni tür saldırılar görmeyi bekliyoruz. Bu nedenle, paranızı, kimlik bilgilerinizi ve oyun hesabınızı kaybetmemek için her zaman korunmanız önemlidir.”

Kaspersky, oyun oynarken güvende kalmanız için şunları önerir:

“Oyunlarınızı sadece Steam, Apple App Store, Google Play veya Amazon Appstore gibi resmi mağazalardan indirmeniz daha güvenli. Bu marketlerdeki oyunlar yüzde 100 güvenli değil ama en azından mağaza temsilcileri tarafından kontrol edilip denetleniyor. uygulama bu mağazalara girebilir.

Büyük mağazalarda bulunmayan bir oyunu satın almak istiyorsanız, sadece resmi web sitesinden satın alın. Web sitesinin URL’sini iki kez kontrol edin ve orijinal olduğundan emin olun. Kimlik avı kampanyalarına ve tanıdık olmayan oyunculara karşı dikkatli olun. Gönderene güvenmiyorsanız, e-posta veya oyun sohbeti yoluyla gönderilen bağlantıları açmayın. Yabancılardan alınan dosyaları açmayın.

Meşru bir web sitesinden yönlendirilmiş olsanız bile korsan yazılım veya diğer yasa dışı içerikleri indirmeyin. Güçlü, güvenilir bir güvenlik çözümü, özellikle oyun oynarken bilgisayarınızı yavaşlatmayacak, aynı zamanda sizi olası tüm siber tehditlerden koruyacaksa çok yardımcı olacaktır. Örneğin Kaspersky Total Security, Steam ve diğer oyun hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan ve mobil cihazlardaki etkinliğinden korumak için Kaspersky Internet Security for Android gibi sağlam bir güvenlik çözümü kullanın.”

Leave a Comment