Uykusuzluğun nedeni D vitamini eksikliği!

Uykusuzluğun nedeni D vitamini eksikliği!

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, D vitamini ve uyku ilişkisine yönelik çalışmaların son dönemde arttığını belirtti.

D vitamini eksikliği olan kişilerde uykusuzluğun sıklıkla görüldüğünü belirten Öztürk, “D vitamini özellikle beyinde uykuyu düzenleyen bölgeleri etkiliyor. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. D vitamini önemli bir uyku hormonu olan melatonin üretiminde rol oynuyor. Bireyler D vitamini düzeyi düşük olanların uyku kalitesi de düşük oluyor.Uykuya dalmakta zorlandıklarını biliyoruz” dedi.

Öztürk, uykusuzluk şikayeti ile başvuran hastalarda olağan tetkiklere ek olarak D vitamini düzeylerinin de ölçüldüğünü ifade etti.

10-15 DAKİKA GÜNEŞLENME TAVSİYESİ

Vücuttaki D vitamini depolarının yenilenmesinde güneşten yararlanmanın önemine değinen Öztürk, “Doktora gitmeden önce yapılması gerekenlerden biri de güneşten yararlanmak ve 10-15 dakika güneşlenmek. “D vitamininin yapıcı etkilerinden yararlanmanızı ve desteklemenizi tavsiye ederim. Ona ‘güneşin ninnisi’ demeye başladılar. Güneşten yeterince faydalandığımızda D vitamini seviyemizi normal seviyelerde tutabiliriz. Bunun uyku kalitesi ve sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.”

D vitamininin vücutta birçok işlevi olduğunu vurgulayan Öztürk, D vitamini takviyesinin doktor kontrolünde alınabileceğini de sözlerine ekledi.
Leave a Comment