Ukrayna’dan bir Türk şirketine 7,5 milyon Euro’luk çelik yelek müsaderesi – Güncel

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türk firmasının 30 bin çelik yelek satın almak için 16 milyon Euro’ya anlaşmasına rağmen sözleşmeye uymadı.

Karar, çelik yelek ve 16 milyon Euro’yu karşılayamayan Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açtığı davada verildi.

Karar duruşmasında mahkeme, tarım ve hayvancılık şirketi olan çelik yelek tedarikçisinin 7,5 milyon Euro, yani 115 milyon 500 bin TL tutarındaki taşınır, taşınmaz ve banka hesaplarına ihtiyati haciz konulmasına karar verdi.

Türkiye’deki özel ve devlet bankalarına gönderilen yazıda, tüm hesaplara haciz geldiği belirtildi.

“BAHREYN İLE ÇELİK YELEK İÇİN ANLAŞMA YAPTIK, PARA GÖNDERDİK”

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın dava açtığı şirketin avukatları da duruşmada çelik yelek tedariği için başka firmalarla anlaşma yaptıklarını iddia etti. Çelik yeleklerin tedariki için Bahreyn’de bir firma ile anlaşma yaptıklarını ve bu anlaşma karşılığında 580 bin dolar gönderdiklerini söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığı’na 7,5 milyon Euro ödenmesine yönelik işlem başlatıldığını da söyleyen avukatlar, şirketin haczedilmemesini talep etti.

UKRAYNA CEZA DAVASI İÇİN DEVREYE GİRDİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı avukatı Candaş Gürol, hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, “Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın ciddi şekilde mağdur edildiği kanaatimizce açıktır. Mahkemenin verdiği haciz kararını uyguladık ve ceza davası açılması için suç duyurusunda bulunduk” dedi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmada Türk şirket yetkilileri ifadeye çağrıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından Türk firmasına gönderilen 16 milyon Euro’luk para makbuzu.

NE OLDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı Türkiye’deki firmadan 30 bin çelik yelek alacak 14 Mart’ta anlaşma imzalandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, 28 Mart’ta çelik yeleklerin maliyetini açıkladı. Türk şirketinin banka hesabına 16 milyon Euro yatırdı.

Ürünleri 5 gün içinde teslim etmesi gereken firma anlaşmaya uymayınca Ukrayna tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetti. Ardından İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.

Can Özçelik

Odatv.com

Leave a Comment