Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Rus kuvvetlerinin Güney Ukrayna Nükleer Santrali’ne füze fırlattığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus kuvvetlerinin Güney Ukrayna Nükleer Santrali’ne füze fırlattığını bildirdi.

Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, gece saldırısı sırasında füzenin Mikolayiv bölgesindeki santralin 300 metre yakınına düştüğünü belirtti.

Bazı binaların camlarının kırıldığı ve santralde kısa süreli elektrik kesintisi yaşandığı bilgisini paylaşan Zelenskiy, Rusya’nın tüm dünya için tehdit oluşturduğunu ve çok geç olmadan durdurulması gerektiğini kaydetti.

RUS ORDUSU ASKERLERİNİN KAYBI YAKLAŞIK 55 BİN GÖRÜNÜYOR

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun asker kaybının 55 bine yaklaştığını iddia etti.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 170 askerini kaybettiği iddia edildi.

Açıklamada, 24 Şubat ile 19 Eylül tarihleri ​​arasında Ukrayna’da 54 bin 650 Rus askerinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Ruslara ait top, 312 roketatar ve 168 hava savunma sistemi imha edildi.

Açıklamada, Rus kuvvetlerinin 3.581 araç, 15 gemi, hafif sürat teknesi ve 920 insansız hava aracını kaybettiği belirtilirken, Ruslar tarafından fırlatılan 238 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birimleri tarafından vurularak imha edildiği bilgisi verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1.351 Rus askerinin hayatını kaybettiği açıklanmış ancak daha sonra can kayıplarına ilişkin veriler güncellenmemişti.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından sunulmuştur.

Leave a Comment