Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılma girişiminden rahatsızım

Alman Şansölyesi, “ŞİÖ küresel hayata katkıda bulunmuyor. Bu gelişmeden rahatsızım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği New York’ta Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile ilgili önemli bir mesaj verdi.

Erdoğan, “Biz de farklı arayışlara girecek durumda olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıl bize yaklaşmamıza izin vermez, sonra ‘Neden burada, neden burada buluştu?’ diyecek.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Şanghay mesajı Scholz’un gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile New York’ta bir araya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, görüşmenin ardından Ankara’nın ŞİÖ’ye katılma girişimlerinden “çok rahatsız” olduğunu söyledi.

okul, “SCO, küresel bir arada yaşama önemli katkılarda bulunan bir kuruluş değildir.” dedi.

“Bu gelişmeden çok rahatsızım”

Scholz, konuşmasına devam ederek şunları söyledi: “Bu yüzden bu gelişmeden çok rahatsızım. Ancak nihayetinde bizi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının başarılı olmayabileceğini netleştirmemize neyin yol açtığı konusunda hemfikir olmak önemli.” söz konusu.

Reuters: Türkiye Şanghay üyeliğini hedefliyor

Haberi aktaran Reuters, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda NATO ittifakının bir üyesi olan Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmayı hedeflediğini söyledi.” Notunu paylaştı.

Olaf Scholz: Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü #1'e katılma girişiminden rahatsızım

Erdoğan’ın Özbekistan ile temasları

ABD ziyareti öncesinde Özbekistan’a giden Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi’nin burada düzenlenen 22. Zirvesi’ne katıldı.

Toplantıda Türkiye’nin küresel meselelerdeki duruşundan bahseden Erdoğan, zirveye katılan diğer ülke liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Olaf Scholz: Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılma girişiminden rahatsızım #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin kol kola yürüdü VİDEO

Leave a Comment