Türkiye’den “Ruble” hamlesi! 2.5 milyar dolar içeride kalacak

Türkiye ve Rusya, ulusal para birimleriyle ticarette önemli bir adım daha atıyor. Ulusal para birimlerinde karşılıklı ticaret için son yıllarda geliştirilen politikalar sonuç vermeye başlamıştır. Türkiye, Rusya’dan aldığı doğalgazın yüzde 25’ini bu ülkenin para birimi olan ruble ile ödeyecek. Bu karar, Türkiye için milyarlarca dolarlık döviz kaynağının içeride kalması anlamına geliyor. Çünkü Türkiye ithal ettiği doğalgazın yaklaşık yarısını Rusya’dan alıyor.

YÜZDE 45 RUSYA’DAN ALIYORUZ

Yeni Şafak’ın haberine göre; Türkiye geçen yıl yurt dışından 58 milyar 704 milyon metreküp doğalgaz ithal etti. Bu doğalgaz alımının 26 milyar 343 milyon metreküpü Rusya’dan, 9 milyar 434 milyon metreküpü İran’dan ve 8 milyar 820 milyon metreküpü Azerbaycan’dan alınmıştır. Cezayir’den 5 milyar 987 milyon metreküp, Nijerya’dan 1 milyar 430 milyon metreküp ve diğer ülkelerden 6 milyar 690 milyon metreküp doğalgaz ithal etti. Orantılı olarak bakıldığında Türkiye’nin geçen yıl aldığı doğalgazın yüzde 44,8’ini Rusya’dan aldığı anlaşılıyor.

DAHA AZ PARAYA İHTİYAÇ OLACAK

Türkiye, en büyük doğalgaz alımını yaptığı Rusya’ya her yıl 10 milyar dolar ödüyor. Üstelik bu ödemelerin tamamına yakını dolar, euro gibi rezerv para birimlerinde yapılıyor. Şu anda Türkiye piyasasını da etkileyen uluslararası spot piyasada 1000 metreküp doğalgaz fiyatı 2 bin 500 dolardan işlem görüyor. Bu cari fiyat üzerinden hesaplandığında, Türkiye’nin geçen yıl ithal ettiği 58 milyar 704 milyon metreküp doğalgazın parasal karşılığı 23 milyar 481 milyon dolara tekabül ediyor.

RUBLE ÖDEME YAPILACAK DOLAR NAKİTTE TUTULACAKTIR

Bu ödemenin büyük bir kısmını doğalgaz ithalatımızın yüzde 44,8’ini yaptığımız Rusya’ya yapıyoruz. Rusya’dan yılda yaklaşık 10 milyar dolar, yani yaklaşık 2,5 milyar dolar ruble olan doğalgaz ithalatımızın maliyetinin yüzde 25’ini yapacağız. Özbekistan’da düzenlenen Şanghay Zirvesi’nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin, Türkiye’nin doğalgaz ödemesinin yüzde 25’ini ruble olarak yapma konusunda anlaştılar. İkili görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgaz ödemesinin yüzde 25’ini ruble olarak ödemesine olanak sağlayan anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe gireceği belirtildi.

MEVCUT AÇIĞIN BÜYÜK KISMI ENERJİDEN

Türkiye’nin 2021 yılında enerji ithalatı faturası bir önceki yıla göre yüzde 75,3 artışla 50 milyar 691 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin 2020 yılı enerji ithalat faturası 28 milyar 925 milyon dolar oldu. Bu yılın ilk yedi ayında enerji ithalatımız 55,5 milyar dolara yükseldi. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde enerji ithalatı için ihraç ettiğimiz döviz, geçen yılın tamamında ödediğimiz dövizden daha fazla oldu.

Leave a Comment