‘Türkiye SİHA’yı Birleşik Arap Emirlikleri’ne sattı’

2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda muhalif gazeteci Jamal Khashoggi’nin öldürülmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerildi ve Suudi yetkililer Türkiye’de yargılandı. Türkiye’deki yargılama baharda durduruldu ve dava dosyası Suudi Arabistan’a devredildi. Suudi Arabistan ile normalleşme çerçevesinde ilk kez dış ticaret açıldı.

Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Türk savunma şirketi Baykar’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 20 silahlı insansız hava aracı (SİHA) sattığını, SİHA’ların bu ay teslim edildiğini ve ek taleplerin değerlendirildiğini bildirdi.

Kaynaklar ayrıca Suudi Arabistan’ın hem İHA’da hem de kendi ülkesinde üretim yapabilmek için fabrika kurma talebinde bulunduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bilgili bir kaynak, “BAE ile yapılan görüşmelerde 20 SİHA’nın süratle teslim edilmesine karar verildi ve verildi” dedi. “SİHA’ların teslimatı böyleydi. BAE’den bu konuda ek talep geldi. Bu hızla karşılanmaya çalışılacak” dedi.

YATIRIMLA İLGİLİ

Reuters’e konuşan bir yetkili, BAE’nin son zamanlarda Türkiye’de yatırım ve şirket satın alma gibi alanlarla ciddi şekilde ilgilendiğini belirterek, “Bazı somut adımlar atıldı ve bazı müzakereler devam ediyor. Karşılıklı ekonomik kalkınma için çalışmalar sürüyor. “Bu onların bir sonucu” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN DA İHA ÜRETİMİNİ İSTİYOR

Aynı kaynak, Suudi Arabistan’ın hem SİHA talebi olduğunu hem de Arabistan’da SİHA fabrikası kurulmasını istediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Fabrika kurmanın birkaç çeşidi var. Sıfırdan, montajın yapıldığı üretim fabrikalarına kadar. Baykar fabrika kurmak gibi taleplerde ciddi incelemeler yapıyor. Bu biraz stratejik bir karar. Bu konuda talepler ve görüşmeler var. Türkiye, Suudi Arabistan ile yatırım ve takas gibi konularda da görüşmeler yapıyor ama beklendiği kadar hızlı ilerlemiyor.”

Suudi Arabistan’ın asıl talebinin fabrika kurmak olduğuna dikkat çeken yetkili, “Bu konuda değerlendirmeler ve görüşmeler sürüyor” dedi. Yetkili konuyla ilgili daha fazla bilgi vermedi.

Baykar, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) BAE Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan kamu iletişim ofisi konu hakkında yorum yapmadı.

Kaynaklar, Balkanlar, Avrupa, Afrika, Körfez ve Orta Asya ülkelerinden SİHA’lara yoğun bir talep olduğunu, tüm taleplerin karşılanmasının mümkün olmadığını, bu konuda birçok ülke ile temasların devam ettiğini belirtti.

Baykar’ın ürettiği silahlı insansız hava aracı TB2, Türk savunma sanayisinin son yıllarda en çok bilinen ihracat ürünlerinden biri haline geldi.

BAE İLE EKONOMİK İLİŞKİLER GELİŞMİŞ

Türkiye ve BAE, on yıl önceki Arap Ayaklanmalarından bu yana bölge ülkelerinde nüfuz için birbirleriyle rekabet ediyor. Libya’daki iç savaşta iki ülke karşıt tarafları desteklerken, Doğu Akdeniz ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimde de ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları ortaya çıktı.

Önce BAE ile dış ticaret açıldı, ardından ekonomik işbirliğine yönelik bazı anlaşmalar imzalandı. Ardından, BAE ile Türkiye arasında 2 ay içinde imzalanacak 5 milyar dolarlık bugüne kadarki en hızlı takas anlaşması imzalandı.

Öte yandan TCMB’nin Suudi Arabistan ile devam eden bir takas görüşmesi var. Görüşmeler devam etmesine rağmen Suudi Arabistan ile Türkiye arasında swap veya benzeri mevduat türü döviz kaynağı sağlanmadı. Önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerden önce, özellikle kış aylarında, ülkenin döviz ödemelerinin garanti altına alınıp alınamayacağını anlamak için piyasalarda herhangi bir ülkeden temin edilebilecek yabancı kaynaklar takip edilmektedir.

Leave a Comment