Türkiye ile iletişim kanallarının olmaması endişe verici

Çipras: Türkiye ile iletişim kanalının olmaması endişe verici

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak’ın (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras da Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi.

Tsipras, Türkiye ile Yunanistan arasında her zaman gerginlik olduğunu ancak son yıllardaki gerginliğin daha önce hiç yaşanmadığını vurguladı.

“Miçotakis’ten beklentim Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutmasıdır”

Retorikteki gerginliğin sahaya taşınmasını önlemek için önlem alınabileceğini savunan Tsipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis’ten beklentisinin her Yunan vatandaşı gibi Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması ve Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması olduğunu ifade etti. ülkenin egemenlik haklarını korumak.

Tsipras: Türkiye ile iletişim kanalının olmaması endişe verici #1

“Endişelendiriyor”

AA’da yer alan habere göre Çipras, iletişim eksikliği nedeniyle tesadüfi bir gerginliğin istenmeyen bir olaya dönüşebileceğini savundu, “Şu anda iletişim kanallarının olmaması beni gergin söylemlerden daha çok endişelendiriyor.” dedi.

Miçotakis’in göçmen politikasını da eleştirdi

Tsipras, Başbakan Miçotakis liderliğindeki hükümeti göçmen politikalarıyla ilgili olarak da eleştirdi.

Meriç’e çelik duvar örmenin sorunun aslını çözemeyeceğini belirten Tsipras, göçmen sorununun Türkiye ile Yunanistan arasında değil, Türkiye ile Avrupa arasında olduğunu öne sürdü.

Tsipras, göçmenlik sorununun ancak Avrupa Birliği’nin yasal göçmenlik stratejisi gibi genel bir strateji belirlemesi durumunda çözülebileceğini savundu. Yunanistan’da tarım ve turizm gibi bazı iş kollarında istihdam eksikliği olduğunu ve Yunan vatandaşlarının bazı iş kollarında çalışmaya pek istekli olmadığını kaydeden Tsipras, göçmenlerin topluma entegrasyonunun kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi. Yunanistan devletinin belirleyeceği bir karar, ülkedeki göçmen sorununa da çözüm olabilir.

Tsipras: Türkiye ile iletişim kanalının olmaması endişe verici #2

Leave a Comment