Türkiye ile iletişim kanallarının olmaması endişe verici

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak’ın (SYRIZA) lideri Alexis ÇiprasUluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile ilişkileri de değerlendirdi.

Tsipras, Türkiye ile Yunanistan arasında her zaman gerginlik olduğunu ancak son yıllardaki gerginliğin daha önce hiç yaşanmadığını vurguladı.

Retorikteki gerginliğin sahaya taşınmasını önlemek için önlem alınabileceğini savunan Tsipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis’ten beklentisinin her Yunan vatandaşı gibi Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması ve Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması olduğunu ifade etti. ülkenin egemenlik haklarını korumak.

Çipras, iletişim eksikliği nedeniyle tesadüfi bir gerginliğin istenmeyen bir olaya dönüşebileceğini savunarak, “Şu anda iletişim kanallarının olmaması beni gergin söylemlerden daha çok endişelendiriyor” dedi.

“YUNAN SAVUNMA SEKTÖRÜNE TEK VİDA GİRMEZ”

Yunan Silahlı Kuvvetlerinin güçlendirilmesini doğru bulduğunu belirten Tsipras, ülkesinin silahlanma programı çerçevesinde üçüncü ülkelerle yapılan anlaşmaları Yunan savunma sanayisine katkı sağlamadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Fransa’dan tedarik edilecek fırkateynlerin Fransız tersanelerinde üretileceğini kaydeden Tsipras, “Yunan vergi mükellefleri 14 milyar ödeyecek olsa da, Yunan savunma sanayisine tek vida girmeyecek” dedi.

SYRIZA’nın iktidara gelmesi durumunda Yunanistan’ın fırkateyn alımı için imzalanan anlaşmaları yeniden değerlendireceğini belirten Tsipras, “Anlaşmaları iptal etmeyeceğiz, devletin devamlılığı var ama Türkiye’ye daha faydalı olması için anlaşmaları yeniden müzakere edeceğiz. kamu.”

“Göçmen Sorunu İçin AVRUPA STRATEJİSİ GEREKLİ”

Tsipras, Başbakan Miçotakis liderliğindeki hükümeti göçmen politikalarıyla ilgili olarak da eleştirdi.

Meriç’e çelik duvar örmenin sorunun aslını çözemeyeceğini belirten Tsipras, göçmen sorununun Türkiye ile Yunanistan arasında değil, Türkiye ile Avrupa arasında olduğunu öne sürdü.

Tsipras, göçmenlik sorununun ancak Avrupa Birliği’nin yasal göçmenlik stratejisi gibi genel bir strateji belirlemesi durumunda çözülebileceğini savundu.

Yunanistan’da tarım ve turizm gibi bazı iş kollarında istihdam eksikliği olduğunu ve Yunan vatandaşlarının bazı iş kollarında çalışmaya pek istekli olmadığını kaydeden Tsipras, göçmenlerin topluma entegrasyonunun kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi. Yunanistan devletinin belirleyeceği bir karar, ülkedeki göçmen sorununa da çözüm olabilir.

Leave a Comment