”Türkiye enerji zengini olacak”… Zorunda kalacaklar!

Töre, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile işbirliği içinde ulusal çıkarları ve ulusal çıkarları en iyi şekilde temsil ettiklerini söyledi.

Doğu Akdeniz’den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a, oradan da İtalya’ya ve oradan da Avrupa’ya ulaştırılması hakkında Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı ProjesiTöre, i’ye (EastMed) atıfta bulunarak, “DoğuMed Çok pahalı bir proje, verimli değil. En kolay proje Türkiye kıyılarından ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geçecek olan projedir” dedi.

DÜNYA PAHALI PROJELERİ KABUL ETMEDİ

Türkiye’nin ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki önemine dikkat çeken Töre, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan doğalgazın Avrupa’ya ulaştırılması Türkiye ve KKTC göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Yakın gelecekte bu kesinlikle olacak çünkü dünya pahalı projeleri kabul etmiyor.Yunanlılarda,Yunanlılarda,İsrail’de ya da Mısır’da ayrımcı bir düşünce tarzı olsa da gerçekçi bir proje olmadığı için kesinlikle dikkate alınarak oluşturulacak. hesap Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bu şekilde önümüzdeki birkaç yıl içinde bu proje gerçekleştiğinde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti enerji zengini olacak.Ayrıca büyük mali gelirleri olacak.Avrupa sıkıştı şu anda.”

Gelenek, Rusya-Ukrayna savaşın neden olduğu ekonomik yaptırımların ardından Avrupa’ya doğal gaz tedariği ile ilgili sorunları hatırlattı.

Bu gelişmelerle birlikte Doğu Akdeniz’deki çalışmaların daha da önem kazandığına işaret eden Töre, şunları kaydetti:Enerji Bu açıdan Rusya’nın Avrupa’yı kısıtlaması Türkiye’nin önünü açacaktır. ‘Doğu Akdeniz’deki enerjiyi en kısa sürede Avrupa’ya nasıl ulaştırabiliriz?’ projeler hızlandırılacaktır. Bizim lehimize olacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin hem sondaj hem de sismik araştırma gemileriyle Doğu Akdeniz’deki varlığını kanıtladığını vurgulayan Töre, şunları söyledi:

“Hem sismik araştırma gemileri hem de sondaj gemileri Doğu Akdeniz’de. Anavatan Türkiye’de araştırma ve kazılar devam ediyor. Bu Türkiye’nin büyüklüğünü gösteriyor çünkü dünyada benzerliği az olan ülkelerde sondaj gemileri var. Türkiye bu konuda oldukça zenginleşti. Bunun sonucunda mutlaka meyvesini verecektir.Hem KKTC hem de Türkiye Doğu Akdeniz’Türkiye bu doğalgazı Türkiye’deki serbest bölgelerde mutlaka bulacaktır. Karadeniz’de olduğu gibi bu bölgede de bulunur. Mutlaka Türkiye’nin sondaj gemileri tarafından bulunacaktır. Ne gerekiyorsa yapılacaktır. Doğal gaz birbirine yakın üretilecekse ve Türkiye tarafından bulunacaksa, bu doğal gaz rezervlerinin birleştirilmesi gerekir. Kesinlikle Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmamız gerekiyor.”

Leave a Comment