Türkiye, ABD’de alarm zillerini çalacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyareti sırasında Şanghay İşbirliği Örgütü’ne “üye olmayı hedeflediklerini” söylediği sözler Batı’da yankılanmaya devam ediyor.

BATI ANALİSTLERİ: TÜRKİYE ABD’DE ALARM KEMERLERİ UYGULAYACAK

Türkiye’nin Şanghay hedefi Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u da rahatsız etti. Şanghay’ın küresel yaşama katkı sağlamayacağını belirten Scholz, gelişmelerden memnun olmadığını söyledi.

Batılı güvenlik analistleri, “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile yakınlaşması Avrupa ve ABD’de bazı alarm zillerini çalacak” dedi.

ÖZBEKİSTAN, HİNDİSTAN VE PAKİSTAN’IN KATILIMI

2001 yılında Şanghay’da yapılan zirvede Özbekistan beş üyeli mekanizmaya yeni üye olarak dahil edilmiş ve 15 Haziran 2001’de işbirliği düzeyini artırmak amacıyla ŞİÖ’nün kurulduğunu duyurmuştur.

Ertesi yıl, St. Petersburg’da bir araya gelen Rusya’nın St. 6 ülkenin lideri, 7 Temmuz 2002’de SCO Tüzüğü’nü imzalayarak örgütün amaçlarını, ilkelerini, yapısını ve çalışma yöntemlerini belirleyerek bir parçası haline getirdi. uluslararası hukuktan.

İlk kez Temmuz 2005’te Kazakistan’ın Nursultan kentinde (daha sonra Astana) düzenlenen zirveye Hindistan, Pakistan, İran ve Moğolistan temsilcileri katıldı.

2007 yılına gelindiğinde, ŞİÖ ulaştırma, enerji ve telekomünikasyon alanlarında 20’den fazla ortak projeye başlarken, üye ülkeler güvenlik, askeri, savunma, dış ilişkiler, ekonomi, kültür ve bankacılık gibi alanlarda düzenli işbirliği toplantıları düzenlemeye başladılar.

Temmuz 2015’te Rusya’nın Ufa kentinde düzenlenen zirvede Hindistan ve Pakistan’ın tam üyelik süreçleri başlatıldı. Nükleer silahlara sahip iki ülke üyelik sürecini 9 Temmuz 2017’de tamamladı.

Hindistan’ın katılımıyla Rusya ve Çin’den sonra bir diğer büyük bölgesel güç ŞİÖ saflarına katıldı.

DEĞİŞEN GÜÇ VE SCO DENGELERİ

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasadışı olarak ilhak etmesinden, Şubat ayında Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşa kadar geçen süreçte örgüt, Avrasya bölgesinde güvenlik ve ekonomi alanında kritik bir önem kazandı.

Soğuk Savaş sonrası Rusya ile Batı arasında yeni bir yüzleşmeye yol açan gelişmeler, Moskova’nın Asya yakasında güvenebileceği bir güvenlik anlaşması ihtiyacını artırdı.

Batı’nın Kırım ve Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar, Moskova’nın Asya’da büyük pazarlara sahip Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerle işbirliğini derinleştirmesini zorunlu kıldı.

Rusya’nın önümüzdeki yıllarda ŞİÖ tarafından oluşturulan stratejik güvenlik şemsiyesini güçlendirmeye ve ekonomik işbirliği potansiyelini ilerletmeye çalışacağı öngörülmektedir.

Leave a Comment