Turcoin davasında flaş gelişme! 10 milyon TL kefaletle serbest bırakıldı!

Kocaeli’de dijital yerel para birimi Turcoin’i üretme vaadiyle 2018’de halktan yaklaşık 1 milyar TL toplayan Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu, şikayet üzerine aynı yılın Haziran ayında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından tutuklandı. .

37 SANLIĞA DAVA AÇILDI

DHA’da yer alan habere göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından 2’si tutuklu 37 sanık hakkında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ ve ‘tüccar veya şirket yöneticilerini dolandırıcılık ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla dava açıldı. Kooperatif yöneticileri Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. dava açılmıştır.

11 BİN 760 YILA KADAR CEZAEVİ İSTEDİ

Toplam 1176 müştekinin bulunduğu dosya kapsamında sanıkların her müşteki için 3 yıldan 10 yıla kadar toplam 3 bin 530 yıldan 11 bin 760 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

10 MİLYON TL GARANTİLİ UYGUNLUK

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, tutuklu sanık Muhammet Satıroğlu’nun 500 bin TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Belirlenen tutarı ödeyen Satıroğlu, geçen yıl tahliye olmuştu. 28 Nisan’da görülen dosyanın son duruşmasında, dosyadaki tek tutuklu sanık olan Sadun Kaya’nın 10 milyon TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

DOSYADA HİÇ BİR SANIK KALMAMIŞTIR

4 yıldan fazla tutuklu kalan Sadun Kaya, 16 Eylül Cuma günü hazineye konan 10 milyon TL’lik kefaletini ödedi. Paranın yatırılmasının ardından Kaya aynı gün cezaevinden çıktı. Bu gelişmenin ardından dosyada tutuklu sanık kalmamış olup, dava önümüzdeki günlerde Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.

Leave a Comment