TKYB’den 100 milyon Euro’luk Eurobond ihracı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), sürdürülebilirlik alanında elde ettiği yabancı kaynaklara bir yenisini daha ekleyerek 100 milyon Euro’luk ilk sürdürülebilir eurobond ihracını gerçekleştirdi.

TKYB’den yapılan açıklamaya göre, Agence Française de Developpement (AFD), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın ihraç ettiği ilk sürdürülebilir eurobond’a 100 milyon euroluk yatırım yaptı.

AFD tarafından finanse edilen 11 yıl vadeli ihraçtan sağlanacak kaynak, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yatırımları ve sosyal projeleri desteklemek için kullanılacak.

Banka’nın Sürdürülebilir Finansman Çerçevesi kapsamında ihracından sağlanacak fonların en az yüzde 75’i Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlayan yeşil projelerin finansmanına, kalanı ise yönlendirilecek. sosyal projelere.

Söz konusu konu kapsamında Banka, ekonomide kadın işgücünün artırılmasına yönelik çalışmalara yönelik olarak AFD’nin teknik destek programından yararlanacaktır.

“Bankamız adına bir ilke imza atmaktan gurur duyuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, sürdürülebilir yatırımlar için sağladıkları finansman olanaklarıyla ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecine destek olduklarını belirtti.

Öztop, “AFD’nin desteğiyle gerçekleştirdiğimiz eurobond ihracı ile Bankamız adına bir ilki daha gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu fonlama, 47 yıllık bir geçmişe sahip olan Bankamızın ilk sürdürülebilir eurobond ihracıdır.” ifadelerini kullandı.

Eurobond’un getirdiği kaynak çeşitliliği açısından banka için büyük önem taşıdığını ve gelecekte daha geniş bir yatırımcı ağına ulaşma hedeflerini desteklediğini ifade eden Öztop, “Türkiye’ye yapacağımız katkılardan dolayı çok mutluyuz. Bu ihraçla ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına ve yeşil dönüşümüne katkı sağlıyor.Bankamıza olan güven için AFD’ye teşekkür ediyor, birliğimiz büyümeye devam ediyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin, düşük karbonlu ve iklime dayanıklı ekonomilere geçişi güçlendirmek ve Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için finansal sistemlerin yeşillendirilmesinin bir öncelik haline geldiğini vurguladı.

Gauvin, “Bu, TKYB’nin AFD tarafından desteklenen ilk sürdürülebilir tahvil ihracı olup, bize Fransa ve Türkiye arasındaki ve özellikle Türkiye’nin Paris Anlaşması doğrultusunda düşük karbonlu enerji geçişinde mükemmel işbirliğini hatırlatıyor.” dedi. deyimini kullandı.

AFD Avrasya Bölge Direktörü Cecile Couperie, AFD’nin küresel finansı yeşil yapma konusunda kararlı olduğunu belirterek, “Geleneksel kredi limitlerimizin tamamlayıcısı olan bu yeni finansal araçla TKYB ile işbirliğimizi yenilemekten mutluluk duyuyoruz. , bugün imzalanan teknik destek paketi ile TKYB’nin finanse ettiği projelerde kadın istihdamını artırmaya yönelik girişimleri destekleyecek.” değerlendirmesini yaptı.

Leave a Comment