The Guardian: 4 günlük bir çalışma programına geçmek, yaşam maliyetiyle mücadelede etkili olabilir

The Guardian’da yer alan habere göre, haftada dört gün çalışmanın geçim maliyetiyle mücadelede önemli bir politika olabileceği ortaya çıktı.

Autonomy düşünce kuruluşunun araştırmasına göre, haftada dört gün ücret kesintisi olmayan bir sistem, ailelere bakıcı ve ulaşım maliyetlerinde fayda sağlıyor.
yaşam maliyetiyle önemli ölçüde mücadele edebilir.

Çalışmada, iki yaşından küçük çocuğu olan bir kişinin, çocuk bakımında ortalama 1140 lira, ulaşımda ise 340 lira tasarruf edebileceği belirtildi.

DENEME HAZİRAN’DA BAŞLADI

Haziran ayında İngiltere’de 3 binden fazla çalışanın 6 ay boyunca haftada 4 gün çalışacağı pilot uygulama başlatıldı.

Ülkede kar amacı gütmeyen kuruluş “4 Day Week Global” tarafından gerçekleştirilen pilot uygulama kapsamında 70 şirketten 3.300 çalışanın çalışma saatleri yüzde 20 kısaltılırken, maaşlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Haftada 4 gün deneme kapsamında uygulamanın çevreye ve toplumsal cinsiyet eşitliğine etkisi, çalışanların refahı ve iş verimliliği ölçülecek.

BELÇİKA’DA DÖRT GÜNLÜK ÇALIŞMA YASALDIR

Belçika federal hükümeti tarafından 2022 yılı başında kabul edilen düzenlemeye göre, çalışanların artık haftada beş gün yerine dört gün çalışabilmelerine karar verildi.

Yeni düzenleme, hem çalışan çiftler hem de boşanmış ebeveynler için esnek çalışma olanakları getirdi.

Belçika hükümeti, 2030 yılına kadar istihdam oranını yüzde 71’den yüzde 80’e çıkarmayı hedefleyen yeni bir “işçi reformu”nu onayladı.

*Haberin görselleri Unsplash tarafından sunulmuştur.

Leave a Comment