Tek tutuklu sanık 10 milyon lira kefaletle serbest bırakıldı.

Kocaeli’de dijital yerli para üreterek kar payı vaadiyle 1 milyar TL’lik dolandırıcılık iddiasıyla açılan Turcoin davasında tutuklu sanık Sadun Kaya, belirlenen 10 milyon TL kefalet ücretini ödeyerek serbest bırakıldı. mahkeme tarafından. Olayda tutuklu sanık yok.

Abone Ol

Google Haberleri

Kocaeli’de dijital yerli para Turcoin üretme vaadiyle 2018’de halktan yaklaşık 1 milyar TL toplayan Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu, şikayet üzerine polis tarafından gözaltına alındıktan sonra aynı yılın Haziran ayında mahkeme tarafından tutuklandı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından 2’si tutuklu toplam 37 sanık hakkında Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘suç işlemek için örgüt kurmak’ suçlamasıyla dava açıldı. ‘tüccarların veya şirket yöneticilerinin ve kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’.

Toplam 1176 müştekinin bulunduğu dosya kapsamında sanıkların her müşteki için 3 yıldan 10 yıla kadar toplam 3 bin 530 yıldan 11 bin 760 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

GARANTİ MİKTARI NİSAN AYINDA BELİRLENMİŞTİR

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, tutuklu sanık Muhammet Satıroğlu’nun 500 bin TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Belirlenen tutarı ödeyen Satıroğlu, geçen yıl tahliye olmuştu.

28 Nisan’da görülen dosyanın son duruşmasında, dosyadaki tek tutuklu sanık olan Sadun Kaya’nın 10 milyon TL kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

4 yıldan fazla tutuklu kalan Sadun Kaya, 16 Eylül Cuma günü hazineye konan 10 milyon TL’lik kefaletini ödedi. Paranın yatırılmasının ardından Kaya aynı gün cezaevinden çıktı.

Bu gelişmenin ardından dosyada tutuklu sanık kalmamış olup, dava önümüzdeki günlerde Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.

(DHA)

Neden BirDay?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, gerçekleri halka ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle aboneliklerden elde ettiğimiz geliri daha iyi habercilik yapmak ve okuyucularımızın daha kaliteli ve güvenilir bilgilerle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmemiz gereken bir patronumuz yok; iyi ki öyle değil.

Bundan sonra da aynı sorumluluk duygusuyla yolumuza devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir günü kaçırmamak için

BirGün’e Bugün Abone Olun.

Bir gün; seninle güçlü, seninle özgür!

Destek BirGün

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment