Tayvan’da meydana gelen 6.9 depremin bilançosu netleşti: 1 ölü, 79 yaralı

class=”medyanet-inline-adv”>

Tayvan’ın doğusundaki Taitung şehrinde dün meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin bilançosu netleşmeye başladı. Şiddetli sarsıntının ardından enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarına devam edilirken 1 kişinin hayatını kaybettiği, 79 kişinin de yaralandığı açıklandı. Depremde en çok hasar gören bölgelerden biri olan Hualien şehrinin Yuli semtinde çöken binada mahsur kalan 4 kişi, 3 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı. Şiddetli sarsıntıda aynı bölgedeki Gaoliao, Luntien ve Yuli köprüleri hasar görürken, arama kurtarma ekiplerinin ekipleri Gaoliao köprüsünde mahsur kalan 3 kişiyi kurtararak hastaneye sevk etti.

Öte yandan Yuli ilçesinde toplam 7 bin 73 hane deprem nedeniyle elektriksiz kaldı. Başkent Taipei de dahil olmak üzere Tainan ve Kaohsiung’daki mahallelerde de elektrik kesintileri yaşandı.

Tayvan'da meydana gelen 6.9 depremin bilançosu netleşti: 1 ölü, 79 yaralı

DAĞ KURTARMA ÜZERİNE ÇEVİRİLEN İNSANLAR

Tayvan Demiryolları İdaresi (TRA) tarafından yapılan açıklamada, Dongli İstasyonu’na düşen beton parçasının Hualien-Taitung Tze-chiang arasında sefer yapan bir trene çarparak 6 vagonun raydan çıkmasına neden olduğu belirtildi. Olayda can kaybı olmazken trende bulunan 20 kişi kurtarıldı. Chike Dağı Toplumsal Kalkınma Derneği, şiddetli sarsıntılar nedeniyle Chike Dağı’nda meydana gelen heyelanların ardından 400 turistin tahliye edildiğini bildirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

artçı sarsıntılar DEVAM ETMEKTEDİR

Ülkede meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Yerel saatle 10:04’te 5.5 büyüklüğündeki deprem paniğe neden olurken, yetkililer halka hasarlı yapılardan uzak durmaları çağrısında bulundu. Uzmanlar, önümüzdeki günlerde yeni artçı sarsıntıların olabileceği konusunda da uyardı.

Pasifik Okyanusu boyunca fay hattına çok yakın olan Tayvan’da sık sık depremler meydana geliyor. 2016 yılında ülkenin güneyindeki Pingtung şehrinde meydana gelen depremde 116 kişi, 1999 yılında Nantou şehrinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde ise 2.400 kişi hayatını kaybetmişti.

Leave a Comment