Tayvan’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkisi bu şekilde görüntülendi.

TayvanÖnceki gün meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından 74 artçı sarsıntı meydana geldi. Merkezi İklim Bürosu’ndan (CWB) yapılan açıklamaya göre, dün sabah depremin merkez üssü yakınlarında bulunan Hualien kentinde 5,9 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

Kaydedilen depremler nedeniyle binalar ve ulaşım altyapısı hasar gördü. Afet Operasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre depremde şu ana kadar 1 kişi hayatını kaybetti, 164 kişi de yaralandı. Hayatını kaybeden kişinin Hualien şehrinin Yuli ilçesinde çalıştığı çimento fabrikasında meydana gelen depremde düşen makine parçasının altına düşen bir işçi olduğu kaydedildi.

Tayvan'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkisi bu şekilde görüntülendi.

Öte yandan Sağlık ve Refah Bakanlığı, Hualien’de 29 ve Taitung’da 23 depremzedenin geçici barınaklara yerleştirildiğini bildirdi. Merkezi hükümetin depremde evi hasar görenlere kişi başı 954 dolar, ağır yaralananlara kişi başı 8 bin dolar, ölü ve kayıp ailelerine 25 bin dolar afet yardımı yapacağı belirtildi. .

Deprem Yuli Köprüsü’ne zarar verirken, Hualien’de Shiuguluan Nehri üzerindeki Gaoliao ve Luntien köprüleri çöktü. Tayvan Demiryolları İdaresi (TRA), Dongli ilçesindeki tren istasyonunun çöken kubbesinin Hualien-Taitung treninin üzerine düşerek 6 vagonun raydan çıkmasına neden olduğunu bildirdi. Rayların hasar görmesi nedeniyle istasyonda tren seferleri durduruldu. Taitun’un Changbin ve Hualien’in Yuli ilçelerini birbirine bağlayan 30 Nolu Otoyol, çökmeler ve çatlaklar nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Tayvan'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkisi bu şekilde görüntülendi.

ekonomi Sağlık Bakanlığı, deprem sonrası adada 22 bin 24 hanede elektrik kesintisi yaşandığını, altyapısı hasar gören 445 haneye ise halen elektrik verilemediğini bildirdi. 4.842 hanede su kesintisi yaşanırken, 1801 haneye hala su sağlanamadığı kaydedildi.

Her iki depremin de adanın ortasındaki dağlık bölgenin altından geçen ve uzun süredir deprem üretmeyen fay hattının hareketinden kaynaklandığı bildirildi. Öte yandan bölgeden gelen görüntülerde depremin yıkıcı etkisi ortaya çıktı. Hualien İlçesindeki Gaoliao Köprüsü’nün çöküşünün drone görüntüleri, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Gözde Nur Bayar

Deprem Tayvan Dünya Haberleri

Leave a Comment