Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Dekara 76 lira olan desteği 271 liraya çıkardık

Oluşturulma Tarihi: 18 Eylül 2022 14:28

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’da düzenlenen pamuk hasadı etkinliğine katıldı. Bakan Kirişçi, daha önce 76 lira olan pamuk üreticisine desteğin dekara 271 liraya çıkarıldığını belirterek, “Yaklaşık 3,5 kat yüzde 256 artış, hayırlı olsun” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Melekli Mahallesi’nde düzenlenen pamuk hasadı etkinliğine katıldı. Bakan Kirişci, biçerdövere binip pamuk topladı, ardından elle pamuk topladı. Etkinlikte konuşan Bakan Kirişci, pamuk üreticisine sağlanan desteği anlattı. Kirişci, “Özellikle gübre ve mazot desteğinde 68 lira olan mazot desteğimiz 2022 ürünü için 250 lira olacak. 8 liralık gübre desteğimiz 21 lira olacak. Daha önce 76 lira olan dekara desteğimiz, 271 lira seviyesine ulaşacak. Yüzde 256’nın yaklaşık 3.5 katı artışla hayırlı olsun. Çiftçimize hayırlı olsun” dedi.

‘BU ÜLKE ÜRETİYOR VE ÜRETMEYE DEVAM EDECEK’

Verimliliği artıracak en önemli unsurlardan birinin sertifikalı tohumlar olduğunu kaydeden Kirişci, şunları kaydetti:

class=”medyanet-inline-adv”>

“Çünkü biz üreticiler için herhangi bir tohum kullanmak yerine adı bilinen, şeceresi bilinen ve verimlilik açısından kendini kanıtlamış bir tohum kullanmak önemlidir. Ülkemizin üretimi için de önemlidir. Sertifikalı tohum üretiminde son 20 yılda 9 kat artış sağladık.Üretimimiz 1 milyon 324 bin ton seviyesine ulaştı çok şükür ülkemizde kullanılan tohumların yüzde 96’sını bu ülkede üretmiş olduk. .Sadece son 20 yılda üretmekle yetinmedik.2021 için ihracat rakamımız 215 milyon dolar, 117 ülkeye tohum ihraç ediyoruz.Burada kim duymak istemez ki, “Bunu yapanlara sesleniyorum. kulakları bloke değilse kötü niyetli. Değerli kardeşlerim bu ülke üretiyor ve üretmeye devam edecek. Hedefimiz yüzde 100 ve sonrasında gitmek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Dekara 76 lira olan desteği 271 liraya çıkardık

TOHUM DESTEĞİMİZİ 24 LİRADAN 50 TÜRK LİRASINA ÇIKARTIK’

Üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Kirişci, “Şu anda buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için sertifikalı tohum desteğimiz dekara 24 lira. Şimdi dekara 50 liraya çıkardık. Böylece yüzde 108’lik bir artış sağladık. Bu tohumları kullanan üreticilerimize ve tohum üreten üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Dekara 76 lira olan desteği 271 liraya çıkardık

AVCILAR TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ AV KORUMA MEMURUSUNUN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Bakan Vahit Kirişci, geçtiğimiz hafta Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü’nde av koruma görevlisi olan Mehmet Ali Koşar’ın geçtiğimiz hafta kaçak avcılar tarafından öldürülerek ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Kirişci, aynı olayda yaralanan Mehmet Atıcı ile de görüştü.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Dekara 76 lira olan desteği 271 liraya çıkardık

Leave a Comment