Sürekli “şey” diyorsan, dikkat et! Alzheimer olma riskiniz çok yüksek

Günlük konuşmalarımızda genellikle aynı kelimeleri kullanırız veya düşünmek için farklı kelimeler ekleriz. Bu tür durumlar iletişim sorunlarına neden olabilir. En sık kullanılan kelime “şey” Alzheimer hastalığının bir belirtisi olabilir. Nörolog Dr. Yaşar Alpaslan, Alzheimer hastalığının belirtileri hakkında açıklamalarda bulundu.

DİKKAT BOZUKLUĞU UNUTMANIN EN BÜYÜK NEDENİDİR

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124152

Tüm hastalıklarda olduğu gibi Alzheimer hastalığında da erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Alpaslan, “Unutkanlık her yaştan bireyin günlük yaşamında ortaya çıkabilen yaygın bir sorundur. Bu durum daha çok dikkat eksikliği veya günlük koşturmacadan kaynaklanır ve bir hastalığa işaret etmez. Unutkanlık hastalığının bir parçası olan bunama ise kazanılmış zihinsel yeteneklerin daha sonra bireyin günlük yaşam aktivitelerini etkileyecek derecede bozulduğu bir grup hastalığı kapsar.

ONLINE YAŞ 40-90 YAŞINDA GÖRÜNÜYOR

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124135

Demanslar öncelikle beyin hücrelerinin yaşlanması ve ölmesi sonucu ortaya çıkan, ‘nörodejeneratif hastalıklar’ dediğimiz hastalıkların bünyesinde gelişir. Bunun dışında çoklu serebrovasküler tıkanıklıklardan kronik enfeksiyonlara kadar birçok hastalıkta olaya ruhsal bozukluklar eşlik edebilir. Alzheimer hastalığı en sık görülen nörodejeneratif demanstır. Başlangıç ​​yaşı 40-90 arasındadır. Sıklıkla 65 yaş üzerinde görülür. Hastalığın ilk ilk şikayetleri beyinde sinir hücresi hasarının ve ölümün başladığı bölge ile ilgilidir.

HASTALAR KELİME BULMAKTA ZORLANIYOR

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124314

Hastanın aynı soruları tekrar tekrar sorabildiğine ve kelime bulmakta zorlandığına dikkati çeken Alpaslan, “Alzheimer hastalığının farklı türleri hafızadan ziyade alanı algılama işlevinde bir bozuklukla başlasa da; Tipik klinik özelliği, yakın bellek bozuklukları ile başlamasıdır. Uzun süreli bellek korunurken, kısa süreli bellekteki bozulmalar dikkat çeker. Zamanla hastalığın ileri evrelerinde uzak hafıza da bozulur. Bu bağlamda hasta aynı soruları tekrar tekrar sorabilir. Bir hikayeyi daha önce hiç anlatmamış gibi tekrar tekrar anlatabilir. Kişisel eşyalarını kaybedebilir, randevularını unutabilir, ocaktaki yemeği veya kapıda anahtarı unutabilirler. Kısa süreli bellek sorunlarının yanı sıra dil bozuklukları da görülebilmektedir. Hastalarda en sık görülen ve dikkat çeken özellik kelime bulmakta güçlük çekmesidir.

KISA CEVAPLAR AYRICA ALZHEIMER BELİRTİLERİ OLABİLİR

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124110

Söyleyecekleri kelime yerine ‘şey’ kelimesini kullanmak yaygındır. Tereddütlü konuşma ve cümle uzunluğunun kısaltılması, kısa evet-hayır kelimelerle cevap verilmesi diğer dikkat çekici durumlardır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde adlandırma bozuklukları ve akıcı fakat anlamsız konuşmalar olabilir. Hünerli motor fonksiyonların kaybı başka bir durumdur ve ilerleyici sakarlık ve sakarlık olarak tanımlanır. Hastalar ellerini eskisi gibi kullanamamaktan ve nesneleri düşürdüklerinden şikayet ederler. Giymek ve çıkarmakta zorlanırlar ya da çıkardıkları bir elbiseyi düzeltemezler. Takma sürecini başlatamaz veya başarıyla tamamlayamazlar. Çatal ve kaşık kullanmakta zorlanırlar. Yazma bozulabilir. Dikiş dikememe, marangozluk işlerinde beceriksizlik, mutfak ve diğer ev aletlerini kullanamama olabilir.

ÜRÜNÜ GÖZÜN ÖNÜNDE GÖREMİYORUZ

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124100

Uzman Doktor Alpaslan, hastanın gözünün önünde olmasına rağmen aradığı eşyayı başka nesnelerden bulamadığını belirterek, “Hastalar az bildikleri yerlerde, hatta bildikleri yerlerde bile yolunu kaybedebilir. kuyu. Öte yandan bazı hastalarda gözlerinin önünde olmasına rağmen aradıkları öğeyi bulamama, bazı hastalarda ise okuma sırasında satırların karışması ve fontların bozulması görülebilmektedir. .

GÜNLÜK AKTİVİTELERDE ZORLUKLARA NEDEN OLUR

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124052

Görme, işitme ve dokunsal algı da bozulabilir. Bunun sonucunda yüzleri, sesleri ve nesneleri tanıyamama, vücut tarafını tanıyamama veya ayırt edememe ortaya çıkabilir. Hücre yaşlanması beynin ön bölgelerine ulaşan hastalarda muhakeme, izolasyon, sosyal çevre ve pozisyonlara uygun davranış ile ilgili şikayetler ve dürtü kontrol bozuklukları veya tam tersine içe dönüklük ve inisiyatif kaybı görülebilir. Bu durumlarda kolay dikkat dağınıklığı ve yeme bozuklukları da tabloya eşlik edebilir. Tüm bu zihinsel işlevlerde kazanılmış yetenek kaybı, nihayetinde günlük yaşam aktivitelerinin birçok alanında zorluklara neden olur.

TEDAVİYE ERKEN BAŞLANGIÇ ÖNEMLİ

Ekran Görüntüsü 2022-09-20 124213

Henüz hastalığı durdurabilecek ya da hastalığı tamamen iyileştirebilecek bir ilacın geliştirilmediğini belirterek, “Günümüzde Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın ilerleme hızını yavaşlatmayı amaçlıyor. Henüz hastalığı durdurabilecek veya tamamen iyileştirebilecek bir ilaç geliştirilmemiştir. Ancak unutkanlık şikayeti olan bireylerde erken teşhis ve tedaviye mümkün olduğunca erken başlanması çok önemlidir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kullanıyorsanız iyi şanslar!  En tehlikeli insan yapımı zehirKullanıyorsanız iyi şanslar! En tehlikeli insan yapımı zehir
Cami hoparlöründen Isabelle şarkısını çaldılar!Cami hoparlöründen Isabelle şarkısını çaldılar!
'Bugün ana muhalefetin lideri, yarın devletin başkanısın'‘Bugün ana muhalefetin lideri, yarın devletin başkanısın’

Leave a Comment