Stefan Kuntz’un Milli Takım’da kadro seçimine yönelik eleştirilere yanıtı

class=”medyanet-inline-adv”>

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz ve milli futbolcu Ozan Kabak, Lüksemburg maçı öncesi basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Stefan Kuntz’un açıklamaları şu şekilde:

Birinci yılımızı tamamladık. Hepinize teşekkür ederim. Çocuklarımızın yetişmesinde bir yılın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. En iyi Alman Türkçesi olma yolundayım.

“HİÇBİR TAKIM VE OYUNCUYA KARŞI TAKIM SEÇİMİ YAPILMAZ”

Mayıs-Haziran döneminde açıkladığım kadroyu tutmak istedim. Çok sayıda oyuncuyla çalışmak sağlıklı değil. Amacımız sahada oyunu ve ezberi korumak olmalıdır. Şu anda ilk 4 maç sayesinde birbirini bulan ve tanıyan bir oyuncu grubumuz var. Sakatlıklar olmasaydı kadroyu hiç değiştirmezdik. Uluslar Ligi maçlarının sonuna kadar düşüncemiz buydu. Yardımcılarım, ben ve analistimiz Süper Lig’deki maçları izledik. Hiçbir maçı kaçırmadık. Kulüp koçlarıyla da izlediğimiz oyuncular hakkında konuştuk. Oyuncular hakkında fikirlerimiz vardı ama yine de meslektaşlarımızla konuşup bilgi aldık. Gözlemlerimiz ve koçlarla yaptığımız diyaloglar sonucunda iyi seçimler yaptığımızı düşünüyorum. Bu kararlar hiçbir oyuncu veya kulübe karşı alınmaz. Mesela Tolga Ciğerci iyi bir oyuncu. Uzun boylu, savunmada güçlü. Faroe Adaları’ndaki oyuncular da uzun boylu ve fizikseldir. İsmail ise genç oyuncular arasında potansiyelini gösteren bir isim oldu. Dorukhan, Salih ve Hakan gibi güçlü oyuncularımızı kaybettik. Yer değiştireceğimiz oyuncular arasında kimlerin olacağını düşündüğümüzde en iyi isimlerin bu isimler olacağına karar verdik. Bu bilgi akışında bizimle görüşlerini paylaşan teknik adamlara da teşekkür ederim.

class=”medyanet-inline-adv”>

“KASIM’DA GENÇ OYUNCULARI DENETLEYECEK”

Bu ligdeki tüm maçlarımızı bitirdikten sonra bunu değerlendirmek daha sağlıklı olabilir. Sizi kalan 1 yılı konuşmaya davet etmeyi planlıyoruz. Bu iki oyundan sonra gerçekçi verilerle sizlerle tanışmak isterim. Şu an benim için birinci öncelik UEFA Uluslar Ligi’ni en iyi şekilde bitirmek. Burada olur muyum bilmiyorum ama EURO 2024’e ulaşamazsak ikinci şansımızı elde etmemiz gerekiyor. Bu benim ilk önceliğim. Kasım ayında oyunu oynamak için çok az zamanımız olacak. 3 günde iki maç oynayacağız. Yeni deneyler yapılabilir. Burada 4-6 genç oyuncuyu deneyebiliriz. Güçlü Avrupa ülkeleriyle maçlar oynayacağız. Ayrıca farklı taktik dokunuşlar deneyeceğiz.

Bu maçta Dorukhan ve Hakan’ın yerine Orkun ve Serdar’ın özel görevleri olacak. Göreceğiz…

“Belki de etekli genç oyuncuları hemen bir Avrupa kulübüne göndermemeliyiz”

class=”medyanet-inline-adv”>

Avrupa’ya transfer olan oyuncuların formlarındaki düşüşü birkaç nedene bağlayabiliriz. Belki de yetenekli genç oyuncularımızı hemen bir Avrupa takımına göndermemeliyiz. Almanya’da genç bir oyuncum vardı. Kulübünde herkes onu destekledi, sahada istediğini yapabilirdi. Hücumda iyiydi, savunmada iyiydi. Takım arkadaşları onu yönetiyordu ki biz de onun için koşabilelim. Ardından 25 milyon Euro’ya transfer oldu ve daha büyük bir kulübe transfer oldu. O transfer ücretiyle gelen bir oyuncunun mükemmel olması beklenir. Özel ilgi olmamalıdır. Kimse onun peşinden koşmamalı. Belki eski kulübünün arkasında botlarını taşıyan ailesi olmayacak. Kendi başına nasıl hayatta kalacağı ile uğraşmak zorundadır. Oyuncudaki bu değişiklikler 6 haftada oldu. Almanya’da gerçekleşen siyahtan beyaza geçiş. Başka bir ülke, dil, kültür… Hazır değilseniz bu düşüş normal karşılanmalıdır. Güçlü olanlar bu düşüşten daha kolay kurtulur ve tekrar ayağa kalkar ama çoğu düştüğü yerde kalır.

class=”medyanet-inline-adv”>

İlk maçı ilk kalecimle, ikinci maçı ikinci kalecimle oynayacağımı düşünüyorum.

KASIM AYINDA RAKİPLERİMİZ

Kasım ayında yapılacak hazırlık maçlarımızda rakiplerimizle ilgili tartışmalar devam ediyor. Biri Çekya, biri İskoçya. Diyarbakır’da İskoçlarla, Gaziantep’te Çekya ile oynama planlarımız var. Müzakereler devam ediyor. Orta ve Güney Amerika’dan da maç teklifleri aldık, Avrupa Şampiyonlar Elemelerine hazırlanmak için daha güçlü rakiplerle oynamak istedik.

OZAN ​​​​KABAK: ALMANYA LİGİ BENİM İÇİN DAHA UYGUN

Ozan Kabak’ın açıklamaları şöyle:

Geçen seneki Ozan ile bu seneki arasında hiçbir fark yok. Daha çok tanıdığım bir lige geldim ve çevremde bana güvenen insanlar var. Sezona iyi başladık. Sonuçlar geldiğinde iyi performans göstermeye başladım. İnşallah böyle devam eder. İki golle başladım, takım olarak iyi galibiyetler aldık. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Birlikte olmaktan mutlu olduğum insanlarla birlikteyim. Bence Almanya ligi benim için daha uygun.

class=”medyanet-inline-adv”>

Grubumuzda ilk 4 maçı kazandık. Umarım iki maçı da gol yemeden kazanırız. Bu gruba layık olmadığımızı göstermeyi ve B Ligi’ne katılmayı hedefliyoruz. Biz iyi bir takımız ve umarım bu iki maçı da gol yemeden kazanırız.

Stefan Kuntzdan'ın Milli Takım'da kadro seçimine yönelik eleştirilere yanıtı

Leave a Comment