Son dakika… Rusya kısmi seferberlik ilan etti… Zelensky’den ilk açıklama

Oluşturulma Tarihi: 21 Eylül 2022 15:39

AFP’de yer alan son dakika haberine göre Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, “Rusya’nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamaları dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Sabah halka seslenen Rus lider, ülkede seferberlik kararı aldığını duyurdu.

Karar kapsamında bugün itibarıyla 300 bin kişi askere alınacak.

Bu kararın ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenki’den beklenen açıklama geldi. Ukraynalı lider, “Rusya’nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum” dedi.

Alman basınına konuşan Zelenki, Putin’e atıfta bulunarak, “Dünyanın bu silahları kullanmalarına izin vereceğine inanmıyorum” dedi. Zelensky’nin açıklaması “Putin’in nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmalarına izin vereceğini düşünmüyorum. Yine de Putin’in tehditlerine boyun eğmemeliyiz. Yarın Putin Polonya’nın bir parçası istediğimizi söyleyebilir. Ukrayna’nın yanı sıra, aksi takdirde nükleer silah kullanacağız. Bu tavizleri veremeyiz.” “ ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

NATO: PUTİN NÜKLEER SAVAŞI KAZANAMAZ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ‘Putin’in açıklamalarının savaşın planına göre gitmediğini gösterdiğini’ belirterek, ‘Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor, nükleer savaşı kazanamaz’ dedi.

ALMANYA: PUTİN’İN KARARI, BAĞIMLILIK EYLEMİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın seferberlik hamlesinin ‘umutsuzluk eylemi’ Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı kazanamayacağını söyledi. Scholz, Putin’in kararının her şeyi daha da kötüleştireceğinin altını çizdi.

KISMİ SEFERBERLİK KİMLERİ İÇERİYOR?

Rusya Savunma Bakanı Shoigu, karar kapsamında 300 bin kişinin askere alınacağını belirtti. Rus Bakan öğrencilerin alınmayacağının altını çizdi.

Shoigu ‘Geniş bir seferberlik kaynağımız var. Yani orduda görev yapmış, savaş tecrübesine sahip ve askeri uzman sayısı neredeyse 25 milyona ulaşıyor. Kısmi seferberlik sırasında Rus ordusuna 300 bin yedek asker çağrılacak. Bunlar ordu hakkında hiçbir şey duymamış insanlar değil. Bunlar önce askerliğini yapmış olanlar, sonra askerlik ihtisas ve askerlik tecrübesi olanlar. Seferberlik ile askere çağrılanlar cepheye gönderilmeyecek. Şu anda sadece askerliğini devam ettirenler harekat bölgelerine gönderiliyor. Yedek asker ve askeri öğrenci alınmayacak’ dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

RUSYA ASKERİ KAYIPLARINI AYLAR SONRA AÇIKLADI

Aylardır askeri kayıplarını açıklamayan Rusya ise 24 Şubat’ta başlayan savaşta 5 bin 937 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Moskova konuyla ilgili ilk resmi açıklamasını 2 Mart’ta yaptı ve savaşta kaybedilen asker sayısı 498 olarak açıklandı.

Leave a Comment