Son Dakika: Joe Biden’dan Putin’e Cevap

Son dakika gelişme… ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıkladığı kısmi seferberliğe atıfta bulunarak, “Putin yine sorumsuz açıklamalar yapıyor.”

21 Eylül 2022 Çarşamba, 18:17

Son Dakika: Joe Biden'dan Putin'e Cevap

Abone Ol

Google Haberleri

ABD Başkanı Joe Biden“Kremlin sahte bir referandum düzenliyor” dedi.

Biden, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmada, “Kimse Rusya’yı tehdit etmedi. Çatışma isteyen sadece Rusya’ydı” dedi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinBM Genel Kurulu, ‘kısmi seferberlik’ ve nükleer silah kullanımına ilişkin açıklamalara tepki gösterdi.

İşte Biden’ın açıklamalarından satır başları:

  • Kremlin burada sahte referandumlar ilan ediyor. Ukrayna’nın bir kısmını ilhak etmek. Putin, bu eylemi yapmaya zorlandığını iddia etti, ancak kimse Rusya’yı tehdit etmedi. Rusya’dan başka kimse savaşı sürdürmedi. “Ukrayna Rusya tarafından kuruldu” dedi. Şimdi burada okullara ve hastanelere yapılan saldırıları görüyoruz. Ukrayna tarihinin merkezlerini hedef alıyorlar. Geçmişte Rusya’nın savaş suçlarını gördük. Buradaki cenazeleri görenler işkence izlerine rastlandığını söyledi.

“RUSYA’NIN SALDIRGINA KARŞI DURACAĞIZ”

  • Her kimsen, neye inanırsan inan, bu kanını dondurmalı. Bu nedenle 100’den fazla ülke Genel Kurul’da bir araya gelerek kınadı. Burada 25 milyar dolardan fazla destek var. Bugün 40’tan fazla ülke kendi ceplerinden milyarlarca lirayı destekledi. Ekipman gönderdi. Ülkeler kendi emellerinin peşinden gitmez ve bedelini öderlerse bu kurum için her şeyi riske atmış oluyoruz. Özgürlükten, egemenlikten ve ilkeden asla şüphe etmedik ve yanında olmadık. Ukrayna’nın yanında durduk. Tıpkı sizin gibi ABD de bu savaşın adil bir şekilde bitmesini istiyor. Hepimiz net olmalıyız, güçlü olmalıyız. Ukrayna’nın hakları, geri kalan egemen ülkelerin haklarıyla aynıdır. Rusya’nın saldırganlığına karşı duracağız. Demokrasi ve otokrasiler arasında bir mücadele var. Burada demokrasiye dayalı bir görüşü savunuyoruz. Demokrasi bizim en önemli hedefimizdir.

“ÜYE SAYILARININ ARTIRILMASINA DESTEK VERİYORUZ”

  • Burada toplandıkça, BM sözleşmesinin temeli, istikrarlı adil dünya düzeni tehdit altında. BM tüzüğü sadece demokrasiler tarafından imzalanmadı, onlarca ülkenin vatandaşları da müzakere sürecinde yer aldı. BM tüzüğü, insanların ülkelerin farklılıklarının üstesinden gelebileceği ve ortak bir zemin bulabileceği bir şeydir. Bugün burada 193 üye devlet bilerek bu ilkeleri benimsemiştir. Ve bu ilke ve ilkeleri tuttu. Şiddeti, savaşı, ülkeleri fethetmek için sınırların genişletilmesini reddediyorum. Daha küçük egemen ülkelerin haklarının büyük ülkelerinkiyle aynı olduğunu savunuyorum. Hala güçlü bir temel istiyorsanız, ABD sizinle çalışmaya hazır. Artık bu kurumun daha kapsamlı hale gelmesi gerekiyordu. Burada veto hakkını kullanmamalıdır. Bu nedenle ABD, daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılmasını desteklemektedir. ABD bu hayati görevi yerine getirmeye kararlıdır.

İKLİM KRİZLE MÜCADELE

  • 369 milyar dolar. İklim kriziyle mücadele etmek için. Bunun için milyarlarca yatırım var. Burada, bu yeni yasa ile ABD emisyonları 1,4 gigaton düşecek. Bu küresel bir devrimdir. Fazla zamanımız yok, bunu hemen yapmalıyız. Çünkü iklim krizinin durumunu görüyoruz. Geçen yıl duyurduğum gibi, küresel sorumluluğumuzu yerine getirdik. Devletle birlikte yılda 11 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Bu ihtiyaç çok büyük. Öyleyse bu an, içimizdeki iradeyi bulduğumuz an olsun. Güçlü, sürdürülebilir ve temiz enerji yatırımlarıyla dünyamızı koruyalım. G7 ve diğer ülkelerle ücretsiz çalışıyoruz.

DETAYLAR GELİYOR…

Leave a Comment