SON DAKİKA HABERLERİ… Bilgin: EYT’de çözüm aşamasındayız

Flaş Haber!

Yaşlı Emeklilik (EYT) yönetmeliğine ilişkin önemli bir gelişme yaşandı.

Hak-İş ziyareti sırasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT çalışmasında çözüm aşamasına geldiklerini söyledi.

Bilgin, “O dosyayı tamamladığımız gün, basın toplantısı veya başka bir şekilde Türk kamuoyuyla paylaşacağız. Acil sorunlar ertelenmemeli” dedi.

“90 BİN TAŞERON İŞİ TAMAMLANDI”

Bilgin, kamuda 90 bin taşeron işçi alımına ilişkin çalışmaların tamamlandığını duyurdu.

“ASGARİ ÜCRET ARALIK AYINDA YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK”

Bakan Bilgin, Aralık ayında enflasyon tablosuna göre asgari ücreti yeniden değerlendireceklerini kaydetti.

SON DAKİKA HABERLERİ... Bilgin: EYT - 1'de çözüm aşamasındayız
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

“VERGİ SORUNUNU KONUŞUYORUZ”

Bakan Bilgin, çalışanların vergi dilimi sorununu da değerlendirdi.

Bilgin, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz var. Vergilerdeki bu oynaklığın düzeltilmesi gerekiyor. Bu konuya olumlu baktığımızı belirtmek isterim.” dedi.

Bilgin, geçici işçilerle ilgili sorunun da çözüleceğini sözlerine ekledi.

“SÖZLEŞMELİ PERSONEL İÇİN HAZIRLANDIK”

Sözleşmeli personel konusunun medyada yer aldığını hatırlatan Bilgin, “Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi. Hazırlıklarımızı yaptık.” dedi.

EYT’DE HANGİ FORMÜL ÖZELLİKLERİ?

Bakan Bilgin’in NTV yayınına ilişkin açıklamalarını değerlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, 8 Eylül 1999 tarihinden önce şartları sağlayanların emekliliğin önünü açtığını söyledi.

Kılıç, şunları kaydetti:

“EYT’de çok formüller gündeme getirildi. Hiçbir şey net değil. Bakanın sözlerinden anlıyoruz. 8 Eylül 1999’dan önce emeklilik şartları oluşmuşsa, bugün emeklilik şartları oluşmuşsa, şu anlama gelir diye düşünüyorum. bu şartları sağlayanlar emekliliğe yol açardı bu benim temel düşüncem 8 eylül 1999’dan önceki şartlara dönerek bu sorunu çözeriz sanıyorum bu yönde hareket edecek henüz net bir şey yok .Çözüm konusunda ciddi bir tavır alındı.Aralık’ta taslağı beklemek gerekecek.EYT’lilerin tüzüğüne dönmesini talep ediyoruz.Bunda da çok haklılar.Umarım bunun içinde gelişir. çerçeve ve herkes istediğini alır.”

Leave a Comment