Son dakika! Galatasaray Başkanı Dursun Özbek: Yusuf Demir çifte vatandaş!

class=”medyanet-inline-adv”>

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Nef Stadı’nda düzenlenen sponsorluk anlaşmasının imza töreninde sarı-kırmızılı kulübün gündemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yusuf Demir tartışmalarına da değinmeyi ihmal etmeyen Dursun Özbek, genç futbolcunun annesinden dolayı çifte vatandaşlık hakkına sahip olduğunu belirterek, “Onu Türk futboluna, Türk Milli Takımı’na kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. . Biz zaten çalışmaya başladık.” söz konusu.

DURSUN ÖZBEK’İN TAM AÇIKLAMALARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:

Hakem performanslarını değerlendirmek olağan hale geldi. Bu değerlendirmeler her hafta sonu yapılır. Bu incelemeler de daha iyiye gitmiyor. İlk 4-5 maçımızda da hakem performansları yaşadık. Özellikle Konyaspor maçında… Hakemin performansını Galatasaray’a karşı yapılmış olarak değerlendirmiyoruz. Her maçta tüm takımların yaptığı hataları değerlendiriyoruz. Maalesef çok iyi olduğunu söyleyemem. Böyle bir sorun var, hem federasyon hem de kulüpler bunun farkında. Bu duruma daha fazla yakıt dökmek istemiyorum.

class=”medyanet-inline-adv”>

KEREM VE YUNUS’A YETİŞTİRME KONUSU

Kerem, Yunus gibi oyuncularımız için yeni sözleşmeler imzalama konusunu değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme bittikten sonra gerekli açıklamayı yapacağız.

“YUSUF DEMİR’İ DEVREDDİK, YEREL DURUMDA OYNAYAMAZSIMIZI BİLİYORDUK”

Yusuf Demir bizim oğlumuz. Genç yaşta Avrupa futbolunun dikkatini çekti ve çok genç yaşta Barcelona gibi dünya devi bir kulübün oyuncusu oldu. Her kategoride oynadı. Yusuf Demir’in Galatasaray’da olması bizim için gurur kaynağı. Kulübümüze böyle değerler kattığımız için son derece mutluyuz. Söylediklerimize bakılırsa, söylediklerimiz üzerine yazılan çizimler… “Yusuf Demir Türkiye Süper Ligi’nde oynayamadı.” Yusuf Demir’i transfer ettiğimizde yerel olarak oynayamayacağımızı biliyorduk. Avusturya Milli Takımı’nda 4 kez forma giydiği için milli takımımızda forma giyemeyeceğini biliyorduk. Tamam çok uzak. Yusuf Demir’i transfer ettiğimizde onu Türk oyuncu kategorisinde oynamadık, Türk Milli Takımı’nda oynaması için de transfer etmedik.

class=”medyanet-inline-adv”>

“TÜRKÇE KONUŞMAYAN OYUNCULAR YEREL STATÜDE OYNAYACAK”

Geçen gün bir oyun oynuyorduk. Esame listeleri geldi karşı takım menajeri yanımda. Listeye baktım ve yanımdaki yöneticiye ‘Efendim hata yapıyorsunuz, listede iki Türk var, hata olmamalı’ dedim. O arkadaş baktı ve ‘Evet, iki Türk var…’ dedi. Hanginiz o listeye bakarsanız orada ikiden fazla Türk göremezsiniz. İspanyol veya İngiliz olduğunu düşündüğümüz arkadaşın Türk olduğu ortaya çıktı. Türkçe bilmeyen ve Türkçe bilmeyen oyuncular yerli olarak oynayabilir. Başka milli takımlarda oynadıktan sonra buraya gelen oyuncular yerli olarak oynuyor. İsim vermeyeceğim, biliyorsun…

“ANNESİ NEDENİYLE ÇİFT VATANDAŞLIK HAKKI VAR”

class=”medyanet-inline-adv”>

Yusuf Demir, Türk futbolcudur. Annesinden dolayı çifte vatandaşlığı var. Yusuf Demir’i Türk oynayalım demiyoruz. Kendi değerlerimize sahip çıkalım demek istedik. Yusuf Demir Türk vatandaşıdır. Milli Takım’da oynamak için ne gerekiyorsa yapalım, Türk statüsünde oynamak için ne gerekiyorsa yapalım. Türkçe bilmeyen ama yerli oynayan oyuncuları tanımıyor musunuz? Yusuf Demir bizim oğlumuz, vatandaşımız. Ona hak ettiği değeri vereceğiz. Onu Türk futboluna ve Türk Milli Takımı’na kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Çalışmaya şimdiden başladık.

2015-2018 döneminde yaptığımız projelerden biri de stadımızın yanına 15.000 kişilik spor salonu sağlamaktı. Projeyi yaptık, sponsorlarla görüştük, Sarıyer Belediyesi’nden yapı ruhsatı aldık ama yönetime seçilemedik. 5 yıl oldu. 5 yıldır gelen yönetimler bu projelere ilgi göstermedi. Lisansımızın süresi doldu ve iptal edildi. Yeni bir proje yapılmalı. Spor salonu Galatasaray’ın en büyük ihtiyacı. Salon spor takımlarımız dağınık. Basketbol bir yerde, voleybol bir yerde, judo başka bir yerde… Böyle bir dağılım hem maliyet hem de kurumsal iletişim açısından olumsuzdur. Bu ekipleri tek bir yerde toplamak istiyoruz. Önümüzde Mecidiyeköy, Florya, Riva ve Kemerburgaz gibi önemli projelerimiz var. Oturma odası projesi onlardan sonra gelecek.

Leave a Comment