Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan eğitimde fırsat eşitliği vurgusu

class=”medyanet-inline-adv”>

Eğitimin milletleri ayakta tutan, değişime öncülük eden ve dünyaya değer katan temel unsur olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güçlü toplum, güçlü ülke” ancak insan sermayesini iyi kullanmak ve nitelikli bir eğitim sürecinden geçmekle olur. Anaokulundan üniversiteye kadar her seviyedeki eğitimi tamamen ücretsiz olarak çocuklarımıza sunan bir ülkeyiz. Son 20 yıldır eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimin kalitesinin artırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması yolunda tarihi adımlar atıyoruz” dedi.

Derslik sayısının artırılmasından öğretmen atanmasına, ücretsiz ders kitaplarından ekonomik durumu kısıtlı ailelere yardıma kadar her alanda eğitim altyapısını güçlendirmek için çalıştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitim kurumlarımızı sporla donattık. salonlar, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalar ve bunlara modern olanaklar sağladı. 4+4+4 eğitim reformu ile zorunlu eğitimi 12 yıla çıkararak ülke genelinde okullaşma oranlarını yükselttik. Okul Kızlarına Gidelim projemizle kızlarımızın eğitimini teşvik ederek okullaşma oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardık. Okul öncesi eğitim kampanyamız sayesinde beş yaşındakilerin okullulaşma oranını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki dönemde yüzde 100’e ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“EĞİTİM MÜFREDATIMIZI BUGÜNÜN İHTİYAÇLARINA GÖRE GÜNCELLEME VE YENİLEME YAPIYORUZ”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sırasında öğrencilerin pek çok elektronik içeriğe erişebilecekleri dijital platformlar, ücretsiz materyal desteği ve yaz okulları gibi uygulamaları hayata geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, okuryazarlığı, aritmetiği ortadan kaldıracak çeşitli önlemleri de hayata geçirdiklerini duyurdu. ve öğrencilerin gelişim aşamalarındaki beceri eksiklikleri.

Önem verdikleri bir diğer konunun da mesleki eğitim olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üretim yoluyla öğrenme yaklaşımıyla mesleki eğitim kurumlarımız ve sanayi bölgelerimiz arasında yakın işbirliği kuruyoruz. Mesleki ve teknik eğitim alanındaki tecrübemizi diğer ülkelerle paylaşmak amacıyla Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini kurduk. Türkiye Maarif Vakfımız ise başta Afrika, Asya ve Balkanlar olmak üzere 49 ülkeye yayılan eğitim kurumlarıyla önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansımız TİKA, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere eğitim ve teknik eğitim desteği de vermektedir. Türkiye Bursları ile her yıl farklı seviyelerde binlerce öğrenciye ülkemizde ücretsiz eğitim sunuyoruz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyonu aşkın mültecinin çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayrı tutmuyoruz, onların eğitimi için her türlü çabayı gösteriyoruz. Uluslararası çalışmalarımızın yanı sıra eğitim müfredatımızı da günümüz ihtiyaçlarına göre güncelliyor ve yeniliyoruz. Çevre bilincini erken yaşlardan itibaren aşılamak için K-12 programına ‘Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği’ dersini ekledik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ülkesine, milletine ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz. Bu düşüncelerle hepinizi bir kez daha şahsım ve milletim adına selamlıyorum; Eğitimde Dönüşüm Zirvesi’nin daha aydınlık, yaşanabilir ve adil bir dünyanın temellerinin atılmasına vesile olmasını diliyorum.”

Leave a Comment