SON DAKİKA | Altın ve dolar yatırımcıları bu akşamı dört gözle bekliyor: Dünya bu gelişmeye kilitlendi: Fed faiz kararını açıklayacak – Finans haberlerinin doğru adresi

Son dakika: Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın yılsonuna kadar faiz oranlarını yüzde 4,25-4,5’e yükseltmesini fiyatlıyor. Bu, Fed’in Eylül, Kasım ve Aralık toplantılarında faiz oranlarını toplam 200 baz puan artıracağı anlamına geliyor. Pek çok ekonomist ‘yumuşak iniş’ olasılığının azaldığına dikkat çekerken, Fed’den gelen mesajlarla doların güçlenmesini bekliyorlar. ABD Merkez Bankası, dün ve bugün yapacağı toplantıların ardından 21.00 EST’de Eylül ayı faiz oranı kararını açıklayacak.

100 TABAN NOKTASI SESLERİ

Doların 6 para birimi karşısındaki performansını izleyen dolar endeksi 17.14 TÜİK itibarıyla 110.263’e yükseldi ve 20 yılın zirvesinden uzaklaşmıyor. Fed’den beklentilerin üzerinde 100 baz puanlık bir artış olması durumunda endeksin 20 yılın zirvesi olan 110.786 seviyesini geçebileceği belirtiliyor. Rabobank, ING, Goldman Sachs ve birçok kurumun resmi tahmini 75 baz puanlık bir artış ama para piyasalarında 100 baz puanlık bir artışa da yüzde 20 şans veriliyor.

iStock-152502718

PARA VE MERKEZ BANKASI BAĞLANTISI KESİLDİ

Dünyadan Hilal Sarı’nın haberinde, Ukrayna savaşıyla özellikle Euro Bölgesi ve İngiltere’de derinleşen enerji krizi, euro/dolar paritesi ve Avrupa para birimleri için sorun olmaya devam ediyor. İsveç Merkez Bankası, 100 baz puanlık sürpriz bir faiz artışına rağmen kronu euro karşısında güçlendirmeyi başaramadı.

ING para birimi analisti Francesco Pesole şunları söyledi: “Şaşırtıcı değil, Avrupa para birimleri ile merkez bankası politikaları arasındaki bağlantı inceleniyor, piyasa giderek artan bir şekilde enerji ve büyüme görünümüne odaklanıyor.”

Euro/dolar paritesi de ekonomik temellerdeki bozulma nedeniyle 1’in üzerine çıkmakta zorlanıyor.

iStock-910730068

“FED FAİZİ YÜZDE 5’E KADAR ARTIRACAK”

Ayrıca, aralarında Rabobank’ın da bulunduğu bazı finans kuruluşları, mevcut arz şokları yumuşasa bile ücret-fiyat sarmalının enflasyonu besleyeceği görüşünde. Bankaya göre bu, Fed’in 2023’ün ilk çeyreğine kadar faiz oranlarını yüzde 5’e kadar artırmasıyla sonuçlanacak. Banka, Fed’in 2024’ten önce herhangi bir faiz indirimi yapmasının olası olmadığına inanıyor.

iStock-175716236

SAXO BANK’TAN ALTIN ​​ANALİZİ

Öte yandan Bloomberg HT yayınına katılan Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini açıkladı. Hansen, “Dolar bu yıl yüzde 10’dan fazla güçlendi” dedi. Tahvil faizlerinde çok hızlı bir ralli yaşandı. Bu, altın için bir karşı rüzgar yaratır. Piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu kontrol etme kabiliyetini sorgulamaya başlayabilir. Bu altınları hareket ettirebilir” yorumunu yaptı.

2

TCMB FAİZ KARARINI YARIN AÇIKLAYACAK

Yurtiçinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararında, faizlerin sabit kalması beklenirken, 50 baz puanlık indirim ihtimali göz önünde bulunduruluyor. hesap.

PİYASALARDAKİ SON DURUM

Fed’in faiz kararı öncesi dolar endeksi 110,01 seviyesindeyken, yurtiçi dolar/TL kuru tüm zamanların rekoruna yaklaşarak güne 18,31 liradan başladı. Euro/TL 18,26 liradan işlem görüyor. Ons altın fiyatları 1670 dolar olarak değerlenirken altının gram fiyatı 978 lira civarında hareket ediyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
USD/TL kurunda günün ilk rakamlarıUSD/TL kurunda günün ilk rakamları
TOKİ'de konut taksitleri ne kadar artacak? TOKİ’de konut taksitleri ne kadar artacak?
Akaryakıtta beklenen indirim haberi geldiAkaryakıtta beklenen indirim haberi geldi

Leave a Comment