SON DAKİKA | Altın ve dolar için kritik viraj! Piyasalarda endişeli beklenti: Önce Fed, ardından TCMB’nin faiz kararını açıklayacak… – Finans haberlerinin doğru adresi

Son dakika: Altın ve dolar fiyatları yeni haftaya hareketli başladı. Enflasyonist endişeler ile resesyon riski arasında kalan merkez bankalarının faiz artırımına devam edeceği beklentileri küresel risk iştahının düşük kalmasına neden oluyor. Bu kapsamda ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu hafta kararlarını açıklayacakları toplantı öncesi piyasalarda oynaklığın devam etmesi bekleniyor. İsveç, İsviçre, Norveç, Tayvan, Mısır, Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya gibi ülkelerin faiz kararlarını açıklayacakları yeni haftada iç gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında olacak.

FED’İN FAİZ KARARI BEKLİYOR

Geçen hafta ABD’de beklentileri aşan enflasyon verilerinin ardından, Fed’in federal fonlama politikasının başladığı 1990’lardan bu yana ilk kez faiz oranlarını 100 baz puan artırması ihtimali fiyatlanmaya başladı. Faiz oranlarında en az 75 baz puan kesin kabul ediliyor. Halihazırda para piyasası fiyatlamasında Fed’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı yapma olasılığı sırasıyla yüzde 80 ve yüzde 20’dir. Bankanın faiz oranını 25 baz puan artırma ihtimali daha yüksek olan gelecek ayki toplantı için olasılık 50 baz puanda yüzde 31,1 ve 75 baz puanda yüzde 56,6.

iStock-152502718

TCMB’NİN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Bir diğer gelişme de TCMB’nin yurt içi faiz kararı olacak. TCMB bu yılın Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarında beklentiler doğrultusunda herhangi bir değişiklik yapmadı. Ancak geçen ay banka, haftalık repo faizinin yüzde 14,00’de sabit kalacağı beklentisine rağmen haftalık repo faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13’e çekme kararı aldı. Ekonomistlerin bu ayki karara ilişkin beklentileri faiz oranlarında değişiklik olmaması yönündeydi. Merkez Bankası’nın faiz kararı 22 Eylül Perşembe günü saat 14:00’te açıklanacak.

bHAVyr-x

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Geçen hafta yüzde 0,6 artışla 109,6’dan kapanan dolar endeksi bugün 109,9’a yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,45’te dengelendi. Dolar/TL paritesi geçen haftayı yüzde 0.1 artışla 18.2555’te kapattıktan sonra bugün 18.2740’tan işlem görüyor. Euro/TL 18,25 civarında. Analistler, küresel enflasyon ve durgunluk endişelerini besleyen gelişmelerin devam ettiğini ve böyle bir ortamda yatırımcı fiyatlamalarında merkez bankalarının eylemlerinin belirleyici olmaya devam ettiğini belirttiler.

iStock-96238852

GRAM ALTIN ​​GÜNE DÜŞMEYLE BAŞLADI

Fed’in yarın başlayıp Çarşamba günü sona erecek olan FOMC toplantısında yeniden agresif bir şekilde faiz artıracağı beklentisi altın fiyatını aşağı çekiyor. Fed’in faiz oranlarını en az 75 baz puan artırmasının beklendiği ve Başkan Powell’ın daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğu mesajının verildiği FOMC toplantısı öncesinde uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı 1,666 dolar/ons seviyesine geriledi.

iStock-1402686701

Analistler, FOMC toplantısından 100 baz puanlık artış beklentisinin yeniden güçlenmesi durumunda altın fiyatının 1653$/ons desteğini yeniden test edeceğini ve 1600-1650 dolar/ons aralığına doğru bir geri çekilmenin başlayacağını tahmin ediyor. Bugün için direnç noktası 1681$/ons ve bu oranın aşılması durumunda 1700$/ons seviyesi hedeflenebilir.

Geçen hafta ons altının düşmesinin ardından gram altın fiyatı 972 liraya çekildi. Haftanın ilk işlem gününe 983 liradan başlayan altının gram fiyatı yönünü aşağı çevirerek 978 liradan işlem görüyor.

iStock-969575406

PETROL FİYATLARI ARTI

Küresel ekonominin resesyona gireceği ve talebin zayıflayacağı beklentisinin yarattığı baskıya rağmen, doların değer kaybetmesinin neden olduğu arz endişeleri ve Avrupa Birliği’nin devreye girecek olan Rusya’ya petrol ambargosu ile petrol fiyatları yükseldi. Aralık ayında yürürlüğe girdi. Brent ham petrol vadeli işlemleri yüzde 0,7 artışla 91,95 dolara yükseldi ve Cuma günü seansı yüzde 0,5 oranında kapattı. ABD hafif ham petrol vadeli işlemleri yüzde 0,5 artışla 85,50 dolara yükseldi. En yakın ABD hafif ham petrol sözleşmeleri yarın sona erecek.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
USD/TL kurunda günün ilk rakamlarıUSD/TL kurunda günün ilk rakamları
Ucuz konuttan sonra herkesin gözü otomobilde!Ucuz konuttan sonra herkesin gözü otomobilde!
Altını çizerek açıkladı: 'Paradan çıkacaklar'Altını çizerek açıkladı: ‘Paradan çıkacaklar’

Leave a Comment