Sivas Belediye Başkanı ‘Kesmeye başlayacağız’ dedi: 1 aylık suyumuz kaldı.

Oluşturulma Tarihi: 21 Eylül 2022 15:10

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kaynakların azalması nedeniyle şehirde şebeke suyu sorunu yaşadıklarını belirterek, şehrin 1 aylık suyunun kaldığını duyurdu. Bilgin, “Önümüzdeki dönemde haftada bir gün bölgesel su kesintilerine başlayacağız” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Hafik Pusat Özen Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na su verilmeye başlanan isale hattını Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve DSİ 19. Bölge Müdürü Zafer Aslan inceledi. Toplam uzunluğu 52 kilometre olacak 14 kilometrelik hattın ilk etabında çalışmalar yoğunlaştırıldı. Hattın tamamlanmasıyla şehir merkezindeki şebeke suyu ihtiyacı büyük ölçüde karşılanacak.

Sivas Belediye Başkanı kesintilere başlayacağımızı duyurdu: 1 aylık suyumuz kaldı.

Soruşturma sırasında açıklama yapan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi ilimizdeki su sorunu uzun süredir gündemde. Şu anda Sivas’a su sağlayan 4 Eylül Barajımız tükenme noktasında. Bu sorun uzun zamandır gündemimizdeydi konuyu Cumhurbaşkanı’na sunduktan sonra yatırım programına alındı ​​ve hızla ihale edildi.Şirket hemen 14 kilometrelik alanın yapımı için çalışmalara başladı. Bu noktada hem belediye ekibimiz, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü, hem de karşı karşıya olduğumuz müteahhit firma tarafından planladığımız gibi bitirmeyi planlıyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tavra Deresi’nden aldığımız su şehrin ihtiyacının yaklaşık üçte ikisini karşılıyor. Gerisi barajdan aldığımız su. Ancak yağışlı bir sezon geçirmemize rağmen baraj havzasına yeterince su alamadık. Bu noktada Sivas’ı susuz bırakmamak adına Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak hem Ankara’da hem de yerelde yürütüyoruz.”

Sivas Belediye Başkanı kesintilere başlayacağımızı duyurdu: 1 aylık suyumuz kaldı.

‘SU KESİNTİSİ İLE BAŞLAYACAĞIZ’

İletim hattı çalışmalarının ilk etabının Kasım ayı sonuna kadar tamamlanacağını belirten Başkan Bilgin, “O tarihe kadar düzenli su verilmeyecek gibi görünüyor. Bu nedenle haftanın 1 günü bölgesel su kesintilerine başlayacağız. Önümüzdeki dönem Bu bizim arzu ettiğimiz bir durum değil kışın daha büyük bir sorun.Herhangi bir sorun yaşamamak için önümüzdeki haftadan itibaren su kesintilerini belirli bir program dahilinde ve planlı bir şekilde uygulayabiliriz.Anlayışı bekliyoruz Çünkü bu, yaklaşık 2 yıldır odaklandığımız önemli projelerden biri. Önümüzdeki yaz tüm proje tamamlanacak” dedi.

Leave a Comment