Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Büyük bir savaşa yaklaşıyoruz – Last Minute World News

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya ve Çin’in Batı ile ilişkilerinde daha fazla kargaşa beklediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’nin New York kentinde bulunan Vucic, Sırbistan Radyo ve Televizyonu’na (RTS) açıklama yaptı.

“Sanırım özel harekat aşamasından büyük bir savaşa yaklaşıyoruz. Şimdi soru, sınırların nerede olduğu ve bir süre sonra, belki bir veya iki ay içinde büyük bir dünya çatışmasına girip girmeyeceğimiz. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görmemiştim. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için” dedi. Rusya ve Çin’in Batı ile ilişkilerinin daha karmaşık hale gelmesini bekliyorum” dedi.

“BİR ÜLKE KOSOVA’YI TANIMA KARARINI ÇEKECEK” İDDİASI

Vucic, önümüzdeki 7 ila 10 gün içinde ülkesi için önemli kararlar alacağını ve bu kararları önümüzdeki hafta vatandaşlarıyla paylaşacağını belirtti.

New York’ta ikili temasları kapsamında önemli görüşmelerde bulunduğuna dikkati çeken Vucic, başka bir ülkenin Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasını geri çekme kararı aldığını ve bu ülke hakkında herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.

Vucic, 7 ülkenin son aylarda Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımalarını iptal ettiğini iddia etti.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprakları olarak kabul ediyor.

Leave a Comment