Selçuk Geçer kaçınılmaz son dedi ve dolarda olacakları anlattı! Yıl sonuna kadar bu sayıya ulaşacak.

Yaptığı analizler ve tahminlerle sık sık gündeme gelen ünlü ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son açıklamada dolar kurunun yıl sonunda ulaşacağı rakamı açıkladı.

eski abone ol

En çok kullanılan yatırım araçlarından biri olan dolar 18,26 TL ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştıktan sonra haftayı 18,26 TL ile kapattı. Euro ise haftayı 18,29 TL’den kapattı.

Açıklamalarıyla öne çıkan ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den dövizdeki bu dalgalı durumla ilgili bir değerlendirme geldi.

“Aksini söyledim”

4-5 gün içinde yaşanacak gelişmelere karşı uyarıda bulunan Selçuk Geçer, FED’in toplanıp faiz kararını açıklayacağını belirtti. Geçer, bir önceki toplantıda bu işin bittiğini, faiz artırımlarının artık yavaşlayacağının söylendiğini hatırlattı. Aksini söylediğini belirtti. Selçuk Geçer, ABD’de mevsimsel etkiler nedeniyle enflasyonun yapışkanlaştığını, üretici ile tüketici enflasyonu arasındaki farkın kapandığını söyledi.

Selçuk Geçer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Dünya genelinde ülkeler faiz oranlarını beklentilerin üzerinde yükseltiyor. Ancak faizleri indirip seçim ekonomisine geçiyoruz. Faiz oranlarını ve enflasyonu düşüremezsiniz. Enflasyonu düşüremezseniz dolar kurunu kontrol edemezsiniz. Ekim, Kasım, Aralık aylarına dikkat edin. Türkiye ekonomisi büyük bir bataklığa sürükleniyor. Fakirler daha da fakirleşiyor. 3-5 zengin daha da zenginleşir. Orta sınıf kalmadı.

‘Dolar neden yükseliyor’ soruları yersiz

Türkiye’deki ekonomik yönetim uygulamalarına bakıldığında günün yönetildiğinin görüldüğünü söyleyen Geçer, “KKM’yi hayata geçirdiler, bugüne kadar bütçeye 75 milyar lira yük bindirdiler. ” Geçer, yanlış politikalar uygulanmadığı takdirde KKM’ye ihtiyaç olmayacağının altını çizerek, devletin kasasında 150 milyar liranın kalacağını söyledi. Hal böyle olunca da ‘dolar neden yükseliyor’ sorularının yersiz olduğunu ifade etti.

Selçuk Geçer dolardaki yükselişin nedenini şöyle açıkladı:

Neden kalkmıyorsun? Kısa vadeli borçları ödemenin zamanı geldi. Dolara talep artacak. Bugüne kadar turizm gelirleriyle idare ettiniz. Sonra ne yapacaksın? Doların sert hareket edeceğini herkes görecek.

Selçuk Geçer, son olarak dolar/TL kurunun resmi bir anlamı olmadığını söyledi ve yıl sonu dolar kuru için oldukça tartışmalı bir tahminde bulundu.

Çarşıda markete gittiğinizde bunun fark edilebileceğini söyleyen Geçer, dolar kurunun fiyatlandırmada en iyimser ihtimalin 10 TL üzerinde hesaplandığını iddia etti. “Biraz gardınız düşsün dolar kuru kırılır” diyen Selçuk Geçer, çok konuşulacak 2022 yılı dolar kuru beklentisini de açıkladı.

“Yıl sonu dolar 28 TL”

Selçuk Geçer açıklamalarını bitirirken yıl sonu dolar beklentisini de açıkladı. Geçer, tahminlerine göre yıl sonunda dolar kurunun 28 TL olabileceğini söyledi.

Leave a Comment