Sedat Peker’in avukatı Barkın’dan Emre Olur hakkında açıklama

Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan İstanbul’a getirilen organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen avukat Ersan Barkın, “Emre Olur’un ifadesi henüz alınmadı. İfadesinin alınacağı söylendi. dün gece polis. ama bugün avukatından aldığım bilgi tutukluluğu bitene kadar kullanılacağı yönünde.Anadolu Adliyesi’nde açık tutulan Sedat Peker’in soruşturmasına dahil edilecek gibi görünüyor. ”

Abone Ol

Google Haberleri

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, Arnavutluk’ta yakalanarak İstanbul’a getirilen Peker’in danışmanı olarak bilinen Emre Olur hakkında açıklama yaptı.

Emniyette süreçle ilgili bilgi paylaşan Barkın, Emre Olur’un ifadesinin henüz alınmadığını belirterek, “Dün akşam Emniyet’te ifade alınacağı söylendi ama bugün avukatından aldığım bilgi geldi. gözaltı süresinin sonuna kadar kullanılacağıdır.”

Barkın’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Emre Olur’un ifadesi henüz alınmadı. Dün gece Emniyet’te ifade alacağı söylendi ancak bugün avukatından aldığım bilgi gözaltı süresi bitene kadar kullanılacağı yönünde. TCK 220/2 (suç örgütü üyeliği, 2-4y) ve 215 (suç ve suçluyu övme,

Anadolu Adliyesi’nde tutuklu bulunan Sedat Peker soruşturmaya dahil edilecek gibi görünüyor. O dosya Anadolu 16 Ağır CM’de yargılandı ve geride tek bir mahkum kalmadı. Bursa 5. ACM’de devam eden diğer örgüt dosyasında tek bir tutuklu dahi yoktu. Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgüte üye olmak (220/2), CMK’nın 100 üncü maddesinde (CMK 100/3-a-10) tutuklamayı gerektiren katalog suçlar arasında yer almaz.

Aynı şekilde TCK 215’te de hem ceza sınırı hem de 100. madde kapsamında tutuklama şartı aranmıyor.”

NE OLDU?

Peker’in yakın çevresinden edinilen bilgilere göre, suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur, 4 gün önce Arnavutluk’tan Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmişti. Üç gün sonra oturum işlemlerini tamamlama bahanesiyle devlet dairesine çağrılan Olur, sınır dışı edilerek dün Sırbistan’dan aktarmalı bir uçakla Arnavutluk’a gönderildi.

Aynı gün Türkiye’ye iade edilmek üzere uçağa bindirilen Olur’un Arnavut vatandaşı olduğunun ortaya çıkması üzerine uçaktan indirilerek havalimanı polis karakoluna götürüldü. Avukatları ise Olur’un Türkiye’ye gönderilmesinin AİHM kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Olur, Interpol ekipleri, Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan kalkan tarifeli uçakla saat 09:15’te İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Emre Olur hakkında yapılan açıklamada, “Sırbistan’dan Arnavutluk’a geçmeye karar verilen şahsın Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü, Arnavutluk İnterpol ve içişleri bakanlarının doğrudan temasları sonucunda, Tiran, 17.09.2022 tarihinde Tiran Havalimanı’na geldi.Saat 06.00’da Arnavut polisi tarafından gözaltına alındı.

Neden BirDay?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, gerçekleri halka ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle aboneliklerden elde ettiğimiz geliri daha iyi habercilik yapmak ve okuyucularımızın daha kaliteli ve güvenilir bilgilerle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmemiz gereken bir patronumuz yok; iyi ki öyle değil.

Bundan sonra da aynı sorumluluk duygusuyla yolumuza devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir günü kaçırmamak için

BirGün’e Bugün Abone Olun.

Bir gün; seninle güçlü, seninle özgür!

Destek BirGün

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment