Sedat Peker tweetlerini cahilliğimden attım

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gözaltına alınan organize suç örgütü lideri Türkiye’ye iade edildi Sedat Pekerbasın danışmanı olarak bilinen Emre Olacakİstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesinde kendisine ulaşıldı. Savcılığa verdiği ifadede, Sedat Peker hakkında attığı tweetlerle ilgili “Cehaletimden yaptım” dediği belirtildi.

Publictv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Emre Olur’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesi “amaçla kurulmuş bir örgüte üye olmak” suçu kapsamında alındı. suç işlemek” ve “suç ve suçluyu övmek”. Emniyette 38 sayfalık ifade veren Olur’a çok sayıda soru soruldu.

Öncelikle İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki Sedat Peker dosyasındaki tüm sanıklar polis tarafından tek tek Emre Olur’a soruldu.

Polis, Olur’un bu isimleri bilip bilmediğini, bu isimlerin Sedat Peker ile ilgili olup olmadığını öğrenmeye çalıştı.

Yapılan bağışlar

Sedat Peker’in Kurban Bayramı’nda yaptığı kurban bağışı ve Kastamonu’daki sel felaketi için yaptığı yardımlar da polisin merceği altındaydı. Bu yardımların nasıl yapıldığı ve kimler tarafından organize edildiği de polis memurlarının Olur’a yönelttiği sorular arasında yer aldı.

“Şarkı klibini kim çekti?”

Olur’a şarkıcı İsmail Türt’ün Sedat Peker için yaptığı şarkı da soruldu. Polis, şarkının müzik videosunu kimin çektiğini öğrenmek istedi.

“Hangi gazetecilerle iletişim kurdunuz?” soru

Emre Olur’a sosyal medya paylaşımları ve bu paylaşımlar hakkında kendisiyle iletişim kuran gazeteciler de soruldu. Olur, kendisiyle iletişim kuran gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerini yürüttüklerini, kendisine ulaşan gazetecilerin isimlerini verdiklerini ve polise sorular sorduklarını ifade etti. Emre Olur’a bazı gazetecilerin isimleri tek tek soruldu. Polisin sorduğu isimlerin, önceki gün sosyal medya listesinde yer alan ve ismi net olmayan bazı gazetecilerle aynı olması dikkat çekti.

“Dubai’de kalan telefonlar”

Ayrıca gözaltına alınırken 2 telefonu ve 2 SIM kartı bulunan Olur, bu durumla ilgili olarak polise verdiği ifadede şunları söyledi: “Telefon ucuz diye Dubai’den 2 yeni telefon aldım. SIM kartlar artık kullanılmamaktadır. Otelde kahvaltı yaparken gözaltına alındım. Önceki telefonlarım otel odasında kalmıştı. Bulurlarsa gidip alsınlar” dedi.

Olur, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadelerde de dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Polise irtibatta olduğu isimleri verdi.

Sedat Peker ile ilk görüşmesinin Flash TV’deki yayınlar nedeniyle Peker’in kendisini aradığında olduğunu belirten Olur, “Ona duyduğum sempatiden dolayı zaman zaman görüşmelerimiz oldu. Daha sonraki süreçte yurt dışına çıktıktan sonra yayınladığı video ve tweetlerde bana “dijital izolasyona maruz kaldığını” söyledi ve kendi hesabımdan WhatsApp’ta bazı tweetler atmamı istedi. Geçmişte ona olan aşkım yüzünden onu kıramadım. Bu tweetleri kendi hesabımdan attım. Peker’in çevresinde bana sorulan kişilerden bazıları koruma ekibinde yer alan kişiler. “Bu insanlardan bazılarıyla bazı temaslarım oldu” dedi. Olur, polis ifadesinde temasta olduğu isimleri verdiğini belirtti.

“Basındaki yayınlardan alıntı yaptım”

Sedat Peker’in bayramlarda yaptığı yardımla ilgili olarak Olur, savcılığa verdiği ifadede, “Kendi hesabımdan yayınladığım görüntüleri yerel ve ulusal basından aldım ve kendi hesabıma haber olarak yayınladım. Bunu ilk ben yayınlamadım. Basında çıkan haberlerden alıntı yaptım” dedi.

“Kendimi cehaletimden attım”

Olur, Sedat Peker’le ilgili tweet’leriyle ilgili olarak, “Tweetlerimi cahillikten attığımı kabul ediyorum. Cehaletten bu şekilde tweet attım çünkü bu tweetleme eylemlerinin suç niteliğinde olabileceğini düşünmedim.

“Türkiye’ye gelmek istedim”

Sedat Peker’le görüştükten sonra herhangi bir örgütsel eyleme katılmadığını iddia eden Olur, Peker’in yurt dışına kaçmasının ardından yaklaşık 7,5 ay Karadağ ve Makedonya’da kendisiyle kaldığını ifade etti. Daha sonra Türkiye’ye döndüğünü belirten Olur, “Bir süre ailemle birlikte Türkiye’de yaşadım. 23 Mayıs 2021’de Peker ile olan bağlantılarımdan dolayı devletin beni takip ettiğini düşündüğüm için korktuğum için tekrar yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. 13 Eylül 2022’ye kadar Makedonya’da kaldım. Herhangi bir suç işlemekten suçluluk duymadığım için kendi kredi kartımı kullandım. Yerim ve adresim belliydi. Tatil için Dubai’ye gitmek için online vize başvurusunda bulundum. Birleşik Arap Emirlikleri vizemi posta yoluyla kabul etti. Bu kabulden sonra Dubai’ye gittim. Yaklaşık 2 gün kaldım. Sonra Dubai polisi beni otelde buldu, ülkeyi terk etmemi söyledi ve Belgrad’a ve ardından Arnavutluk’a gitmem için 2 bilet verdi ve uçağa bindirdi. Arnavutluk’a böyle geldim. Havaalanına indiğimde polis beni karakola götürdü. 2 gün sürdü. Sonra nereye gitmek istediğimi sordular. Türkiye’ye gitmek istediğimi söylediğimde uçakla Türkiye’ye geldiler ve beni İstanbul’a gönderdiler. Türkiye’ye böyle geldim” dedi.

“Suçlamaları kabul etmiyorum”

Olur, son olarak yaptığı açıklamada, “Sedat Peker suç örgütüyle, anlattığım bilgiler dışında hiçbir ilgim yoktur. Örgüt adına suç teşkil edecek herhangi bir işlem yapmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

“Hiyerarşik bir yapıda değil, susma hakkını kullanmadı” savunması

Emre Olur’un avukatı ise savunmasında müvekkilinin susma hakkını kullanmadığına dikkat çekerek, “Örgüt suçlarında örgüt üyeliği için örgüt yapısında olmak gerekir. Suç örgütü üyeleri genellikle örgüt yöneticilerinden korktukları ve hiyerarşik yapıya bağlı oldukları için susma haklarını kullanmakta ya da eylemlere ilişkin iddiaların inkar veya eksik ifade edilmesi şeklinde savunma yapmaktadırlar. Müvekkilim susma hakkını kullanmamış ve 38 sayfalık polis ifadesinde her şeyi ayrıntılı olarak anlatmıştır. Kendi hesabından yayınladığı tweetleri kabul etmedi ve inkar kolaylığını seçti. Bu noktalar müvekkilimin hiyerarşik bir yapıda olmadığını gösteriyor.

Leave a Comment