Saxo Bank’tan altın analizi – Bloomberg HT

Bloomberg HT yayınına Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen katıldı.

Altınla ilgili yorum yapan Hansen, “Dolar bu yıl yüzde 10’dan fazla güçlendi. Tahvil faizlerinde çok hızlı bir ralli yaşandı. Bu, altın için bir karşı rüzgar yaratır. Piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu kontrol etme kabiliyetini sorgulamaya başlayabilir. Bu altınları hareket ettirebilir” yorumunu yaptı.

Bakır fiyatlarını da değerlendiren Hansen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun vadede bakır fiyatlarına çok yapıcı bakıyoruz. Önümüzdeki yıl piyasaya ek arz gelecek. Fosil dışı enerji üretimine genel bir geçiş var ama şu anda bir enerji krizi var. Bakırın geleceğini düşünüyoruz. özellikle gelecek yıl yukarı çıkın.

Akaryakıt ve yağda, son aylarda açıkça bir miktar iyileşme oldu. Bunun nedeni Çin talebindeki yavaşlama. Şimdi aslında bir üs bulduk. Ham petrol için varil başına 90 dolar diyebiliriz. Avrupa’da gaz piyasasında biraz daha istikrar var, fiyatların biraz düştüğünü görüyoruz. Potansiyel olarak Avrupa’nın bu kışı oldukça iyi geçirebileceğini söyleyebiliriz.

Hala Rus petrolünün Avrupa’ya girmesini engelleyen bir ambargo var. Rusya diğer destinasyonlara ihracatını artırmaya devam edecek; ama yine de bazı riskler olabilir. Mevcut yağın azalması gibi bir risk olabilir. Buna göre Brent’in fiyatını WTI’dan daha yüksek görebiliriz.”

Leave a Comment