Savunma sanayi rekor kırıyor! Hedef 2022’de 4 milyar dolarlık ihracata ulaşmak

Türkiye savunma sanayi sektöründe yaptığı çalışmalarla küresel ölçekte adından söz ettirmeye devam ediyor. SİHA’lar, silah ve zırhlı araçlarla kendi kendine yeterliliğini sağlamaya çalışan Türkiye, ihracatta da iyi bir noktaya geldi. 2022’nin sonuna gelirken savunma sanayi sektöründe yapılan ihracat yüzleri güldürdü.

Türkiye savunma sanayii alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor, hedef 2022'de 4 trilyon dolar ihracat yapmak

TÜRK SİHAS İZ BIRAKTI

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Economist dergisi, Türkiye’nin ilk yerli muharebe tankını, kendi denizaltısını, insansız taarruz helikopterlerini ve savaş uçaklarını SİHA programı dışında üretmeyi planladığını yazdı. Dergide yer alan “Türk silah sektörünün yeni yükseleni” başlıklı yazıda, “Türk yapımı SİHA’lar Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya’daki savaşlarda yakılan Rus yapımı tank, kamyon ve ağır silahlarda iz bıraktı, ve Bayraktar TB2’ler bunu Ukrayna’da yine yaptı. Bunu yapma imkanı olabilir” dedi.

EN ÇOK ÜRÜN SATIŞI ÜLKELER ARASINDA

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) verilerine göre Türkiye, şu anda en çok savunma sanayi ürünü satan ülkeler arasında 2020’de 14’üncü, 2021’de ise 11’inci sıraya yükseldi.

Türkiye savunma sanayii alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor, hedef 2022'de 4 trilyon dolar ihracat yapmak

İHRACAT 4 TRİLYON DOLARI AŞABİLİR

Savunma sanayi sektörü 2022’de rekor seviyelere ulaşma belirtileri gösteriyor. Yılın ilk 9 ayı itibarıyla toplam sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,2 artarak 2 milyar 636 milyon dolara ulaştı. 2022’de Türkiye’nin 4 milyar dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmesi bekleniyor.

BİRÇOK ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye’nin savunma ihracatında kara aracı satışları önemli yer tutuyor. İki binden fazla zırhlı aracın Türkiye üretimi; Katar, Kuveyt, Macaristan, Şili, Özbekistan ve Senegal gibi 15 farklı ülkeye ihraç edildiği belirtiliyor. Deniz platformları da önemli ihracat kalemlerinden biridir. Ukrayna, Hindistan ve Pakistan gibi birçok ülkeye 100’den fazla irili ufaklı gemi ihraç edildi. Hava savunma sanayi ürünlerinde ATAK helikopterleri, İHA’lar ve SİHA’lar önemli rol oynuyor.

Leave a Comment