Salgının etkileri bitmedi! Bilim dünyası uzayan Covid’i çözmeye çalışıyor

‘Covid’lilerin başı dertte’

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçtiğimiz günlerde “pandeminin sonunun geldiğini” duyurmuştu ancak bilim dünyası, pandeminin sona ermesine rağmen Covid’in uzun vadeli etkileriyle uğraşıyor. .

Hastalıktan aylar sonra bile yorgunluk, halsizlik, kafa karışıklığı, unutkanlık ve hatta çeşitli ruhsal sorunlara neden olabilen Covid enfeksiyonunun vücuttaki uzun süreli etkileri için yeni tedavi yöntemleri aranmaktadır. Şu ana kadar dünyada 612 milyon kişinin virüse yakalandığı açıklansa da kayıt dışı olanlarla bu sayının çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Yalnızca ABD’de 18-65 yaş aralığındaki çalışma çağındaki 16 milyon kişinin Covid sonrası uzun süreli etkiler nedeniyle sağlık sorunları yaşadığı kaydediliyor.

İstanbul’da düzenlenen 17. Dünya Aferez Kongresi’nin konuşmacılarından Prof. Dr. Miquel Lozano, ağır Covid hastalarında plazma değişim tedavilerinin uzun süreli Covid hastalarında da etkili olabileceğini kaydetti.

“GENİŞLEŞTİRİLMİŞ KOVİD ETKİSİ KİŞİDEN FARKLIDIR”

Son yıllarda pek çok hastalıkta uygulanan ‘terapötik plazma değişimi’ ile hastanın kanı plazma ve diğer bileşenlere ayrılmakta ve hastalık faktörlerinin bulunduğu plazma kısmı yerine hastanın kanı albümin gibi terapötik proteinler ile değiştirilmektedir. konsantre olurlar.

Bu tedavi yönteminin Covid’e yakalandıktan aylar sonra bile şikayetleri hala bitmeyen bazı hasta gruplarında etkili olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Lorenzo, “Dünyada 610 milyondan fazla insan Kovid pandemisinden etkilendi. Bunlar resmi rakamlar.Bu sayının çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.Bu kişilerin yüzde 5 ila 15’i hastalık geçtikten aylar sonra bile Covid’in etkilerini taşıyor.Buna ‘Uzun Süreli Covid’ deniyor.Yani biz buna uzun diyoruz. -vadeli Covid etkileri.Uzun süreli Covidde hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişir.Çok yorgun hissetme, beyin sisi dediğimiz zihinsel problemler, pıhtılaşma sorunları, aşırı bağışıklık tepkisi gibi birçok şekli vardır.Bu nedenle bir isim veremiyoruz. Uzun süreli Covid’de tek hastalık. “Öncelikle bu hastalıkları tanımlamaya çalışıyoruz. Çünkü bir çare bulmak için sebepleri bulmamız gerekiyor” dedi.

“BUNUN NEDENİ ÜÇ MEKANİZMADIR”

Uzun süreli Covid’i tetikleyen üç mekanizmanın olduğunu açıklayan Prof. Dr. Lorenzo, şu bilgileri verdi: “Bunlardan ilki hiper bağışıklık tepkisi yani aşırı bağışıklık tepkisi. Bu da vücuttaki yüksek iltihaplanma nedeniyle şikayetlere yol açıyor. İkincisi, hastalık geçmesine rağmen virüs vücudun bazı bölgelerinde hala bir şekilde kanda gizlidir.Diğer hipotez ise pıhtılaşma sorunlarına neden olur ve tromboza yani pıhtılara neden olur.Bu pıhtılar zihinsel etkilere neden olabilir beyindeki ince damarlarda minik tıkanıklıklara neden olarak, tartıştığı konulardan biri aferez tedavileri yani plazma değişimi ve hastanın kanını albümin proteini gibi tedavi edici solüsyonlarla değiştiriyoruz.

KLİNİK ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR

Tedavilerin hastadaki mekanizmanın ne olduğuna göre verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Lorenzo, “Pıhtılaşma sorunu varsa damar genişletici ilaç dediğimiz kan sulandırıcı ilaçlar veriyoruz. Vücutta Covid, plazma aferezi dediğimiz plazmayı ona göre değiştirebiliriz.Ya da iltihap varsa yani bağışıklık tepkisinin yüksek olduğu bir durum varsa bu da olur. inflamasyonu yani bağışıklığı baskılayan tedaviler TPE işlemini özellikle pandemi döneminde yoğun bakım ünitesinde yatan ciddi Covid hastalarında sürekli kullandık ve ölüm oranlarını azalttığı defalarca gösterildi yani aslında bu yöntem Akut Covid enfeksiyonunda kullanıldı.Şimdi bu, Covid’in uzun vadeli etkilerinde faydalı olabilir mi? , bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.Kronik veya uzun süreli Covid etkilerinde plazma değişiminin kanıtları henüz tam olarak yeterli değil. Akut dönemde çok etkili olduğunu biliyoruz ama kronik dönemdeki sonuçları hala klinik çalışmalar kapsamında. Merkezimizde bir çalışma yapılmakta olup, uzun süredir inflamasyon belirteçleri yüksek olan inflamatuar hastalıktan muzdarip Covid-19 hastaları dahil edilmiştir. Sonuçlar bilimsel olarak da yayınlanacak” dedi.
Leave a Comment